Foto (c) CS Minaur

CS Minaur Baia Mare joacă duminică în deplasare, de la ora 22.30, turul semifinalelor EHF European Cup. La Reykjavik (Islanda), în compania Valur. Echipă care a intrat în competiție în primul tur și a ajuns în penultimul act fără să sufere vreo înfrângere.

CS Minaur – parcurs și golgeteri

Echipa antrenată de Alexandru Sabou a intrat în EHF European Cup în turul II. A eliminat Odesa (Ucraina) cu scorul general 91-53 după o dublă disputată în Baia Mare. În turul III a întâlnit HC Dinamo Pancevo (Serbia), de care a trecut cu scorul general 58-52. RK Vogošca (Bosnia și Herțegovina) a fost adversarul din optimi. Pe care băimărenii l-au eliminat cu scorul general 70-51. În sferturi, CS Minaur a dat de austriecii de a Bregenz Handball. Băimărenii au obținut calificarea în semifinale după scorul general 65-61. Cu 35 de goluri, Tudor Botea este golgeterul echipei în EHF European Cup.

Foto (c) CS Minaur Baia Mare
Valur – parcurs și golgeteri

Valur a intrat în competiție încă din turul I. Prima ”victimă” a islandezilor a fost Granitas- Karys (Lituania), scor general 60-52. Cu 71-57 a trecut Valur în turul II de estonienii de la Pölva Serviti. De HC Motor din Ucraina Valur a trecut în turul III cu scorul general 68-49. RK Metaloplastika Elixir Sabac (Serbia) a fost următorul adversar pentru islandezi. Care, cu 57-54, au mers mai departe. În sferturi, Valur a întâlnit Steaua. Bucureștenii au fost lăsați în afara competiției după 72-65. Benedikt Gunnar Óskarsson este principalul marcator al islandezilor, cu 53 de reușite.