Cu 31-30 (12-14) și multă adrenalină, așa a câștigat CS Minaur Baia Mare derby-ul cu SCM Râmnicu Vâlcea disputat azi în etapa 19 din Liga Florilor.

Un turneu perfect din punctul de vedere al rezultatelor a făcut CS Minaur la Bistrița, câștigând toate jocurile: 32-29 cu HC Zalău, 25-21 cu Rapid București, 33-29 cu CSM Slatina și totul a culminat azi cu 31-30 în fața SCM Râmnicu Vâlcea.

O primă repriză în care mai inspirate s-au dovedit a fi handbalistele lui Pera. Până la cinci goluri avantaj s-a desprins SCM Râmnicu Vâlcea: 5-10 (min. 13), 6-11 (14). La pauză, 12-14. Jucătoarele lui Buceschi încep în vervă actul secund și trec în avantaj: 15-14. Minutele se scurg sub semnul echilibrului, suspansul crește, deznodământul jocului este deschis oricărui rezultat. Cu cinci minute înainte de fluierul final, băimărencele sunt conduse: 27-29. Își păstrează, însă, cumpătul și egalează la 30 în minutul 59. Jocul se decide practic în ultimele 30 de secunde, când Burlachenko aduce Baia Mare în avantaj, iar SCM Râmnicu Vâlcea ratează șansa de a egala. CS Minaur bifează victoria (și ce victorie!) după un joc intens disputat și cu multă adrenalină de la un capăt la altul.

CS Minaur Baia Mare – SCM Râmnicu Vâlcea 31-30 (12-14)
Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate 2-4, au ratat Lavko, A. Popa / Liscevic, Fraga). Minute de eliminare: 4-6.

CS Minaur Baia Mare: Idehn (8 intervenții, a apărat și un 7m), Enache – Kovacevic 8, Araujo 7 (2 din 7m), Lavko 5, Blohm 4, Fujita 3, Laslo 2, Burlachenko, 2, Popa, Polocoșer, Tănasie, Cioca, de Souza, Kerekes, Seraficeanu. Antrenor: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.
SCM Râmnicu Vâlcea: Batinovic (10), Hosu (5 intervenții, a apărat și un 7m), Ciucă – Lopez Herrero 9, Liscevic 5 (3), Gonzalez Alvarez 5, Fernandez 5 (1), Elghaoui 3, Florica 2, Aardhal 1, Dăscălete, Glibko, Bucur, Stamin, Lupei, Nikolic. Antrenor: Florentin Pera,Goran Kurtes și Ildiko Barbu.

Sursă informații și foto: CS Minaur Baia Mare