VAR din toamnă la meciurile din preliminariile pentru Cupa Mondială 2022

UEFA a anunțat că sistemul de arbitru asistent video (VAR) va fi utilizat, cu acordul FIFA, la toate partidele rămase de disputat în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022. Sistemul va fi operațional începând cu runda a 4-a, adică meciurile ce se vor disputa în septembrie 2021.

Deși s-a dorit folosirea acestuia încă de la startul campaniei de calificare, UEFA a  anunțat că planurile inițiale au fost modificate din cauza complicațiilor logistice și a riscurilor asociate pandemiei.

Implementarea VAR, care este organizată de UEFA, va fi realizată la fața locului pe stadionul echipei gazdă, cu utilizarea echipamentului furnizat de UEFA.

Programul României în preliminarii:

  • 2 septembrie, ora 21:45: Islanda – România, Liechtenstein – Germania, Macedonia de Nord – Armenia
  • 5 septembrie 2021, ora 19:00 : Islanda – Macedonia de Nord; ora 21:45: România – Liechtenstein, Germania – Armenia
  • 8 septembrie 2021, ora 19:00 : Armenia – Liechtenstein; ora 21:45: Macedonia de Nord – România, Islanda – Germania
  • 8 octombrie 2021, ora 21:45: Germania – România, Islanda – Armenia, Liechtenstein – Macedonia de Nord
  • 11 octombrie 2021, ora 21:45: România – Armenia, Islanda – Liechtenstein, Macedonia de Nord – Germania
  • 11 noiembrie 2021, ora 19:00: Armenia – Macedonia de Nord; ora 21:45: România – Islanda, Germania – Liechtenstein
  • 14 noiembrie 2021, ora 19:00: Liechtenstein – România, Armenia – Germania, Macedonia de Nord – Islanda.

După primele trei etape din preliminarii, România e pe locul 4 în grupă, cu 3 puncte.

Sursă informații și foto: frf.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.