Cu 41 de sportivi a participat CS Știința – Dragonul Baia Mare la Cupa României de taekwon-do ITF pentru seniori și juniori 1-3. Competiție care a avut loc la Arad în perioada 19-22 octombrie. 779 de sportivi de la 33 de cluburi din țară au participat, Cupa României fiind una dintre cele mai mari competiții naționale ca și număr de sportivi implicați. ”Dragonii” au cucerit peste 40 de medalii, rezultate cu care clubul din Baia Mare s-a clasat pe locul II în topul cluburilor la juniori 2 și 3, respectiv pe locul IV la seniori.

Locuri I

Dora Ernesta Ivasuc: tull individual, 2 dan, senioare
Erika Cristina Peter: luptă individual, -75 kg, juniori 1, 2 gup +
Andrei Emanuel Oniga: speed kick individual, juniori 3 (11-12 ani)
Denisa Lenuța Pop: luptă individual, -52 kg, 9-3 gup, junioare 2 (13-15 ani)
Cristina Canaloș: luptă individual, -56 kg, 9-3 gup, junioare 2 (13-15 ani)
Johanna Izabella Petky: tull individual, 4-1 gup, junioare 3 (9-10 ani)
Alexandru Sinkulici: măsurarea forței individual, juniori 3 (6-8 ani)
David Andrei Bokor: măsurarea forței individual, juniori 3 (11-12 ani)
Darius Matei Pașca: luptă individual, -55 kg, 9-3 gup, juniori 2 (13-15 ani)
Alexandra Maria Kesucz: măsurarea forței individual, junioare 3 (11-12 ani)
Alexia Timiș: luptă individual, -56 kg, 2 gup +, juniori 2 (13-15 ani)
Eduard Oliver Pop: luptă individual, -60 kg, 2 gup +, juniori 2 (13-15 ani)
echipă juniori 1 (Erik Cristian Peter, Tudor Andrei Popișteanu, Rareș Pașca, Andredi Mândrușca, Cristian Borlan, Gabriel Vlad Bojan) – spragere forță
echipă seniori (Cosmin Andrei Zetea, Alex Imre Ivasuc, Rareș Ștețco, Rafael Ambroziu Nedila, Victor Rohian, Remus Mihai Catricicău): spargere forță

Locuri II

Gabriel Vlad Bojan: luptă individual, -75 kg, 9-3 gup, juniori 1
Szerena Amalia Frixeni: tull individual, 2 dan, junioare 1 (16-18 ani)
Tudor Andrei Popișteanu: luptă individual, +75 kg, 2 gup +, juniori 1
Andrei Emanuel Oniga: tehnici speciale individual, juniori 3 (11-12 ani)
David Mihai Macarie-Giurgea: speed kick individual, juniori 3 (11-12 ani)
Cosmin Andrei Zetea: spargere de forță individual, seniori
Johanna Izabella Petky: speed kick individual, junioare 3 (9-10 ani)
echipă seniori (Cosmin Andrei Zetea, Alex Imre Ivasuc, Rareș Ștețco, Rafael Ambroziu Nedila, Victor Rohian, Remus Mihai Catricicău): tehnici speciale
echipă juniori 2 (13-15 ani, Eduard Oliver Pop, Darius Matei Pașca, Răzvan Cristian Vele, Alex Ionuț Trif, Arthur Ștefan Frixeni): luptă
echipă juniori 1 (16-18 ani, Tudor Andrei Popișteanu, Luca Andrei Timiș, Rareș Văsuț, Rareș Ionuț Pașca, Andrei Mândrușca, Gabriel Vlad Bojan): tull
echipă junioare 2 (13-15 ani, Alexia Timiș, Simona Canaloș, Catrina Canaloș, Denisa Lenuța Pop, Alexandra Lorena Pop, Carolina Petkky): luptă
echipă juniori 1 (16-18 ani, Gabriel Vlad Bojan, Cristian Borlan, Andrei Mândrușca, Tudor Andrei Popișteanu, Erik Cristian Peter, Rareș Ionuț Pașca): luptă
echipă juniori 2 (13-15 ani, Eduard Oliver Pop, Carolina Petky): luptă tradițională
echipă junioare 2 (Carolina Petky, Alexia Timiș, Antonia Maria Făt, Alexandra Lorena Pop, Denisa Pop, Cristiana Maria Polgar): tehnici speciale

Locuri III

Andrei Mândrușca: luptă individual, -65 kg, 2 gup +, juniori 1
Rareș Ștețco: luptă individual, -69 kg, 2 gup +, seniori
Diana Georgiana Catricicău: măsurarea forței individual; tull individual 4-1 gup, junioare 3 (9-10 ani)
Maria Sofia Verdeș: tehnici speciale individual, junioare 3 (9-10 ani)
Simona Canaloș: luptă individual, -56 kg, 9-3 gup, junioare 2 (13-15 ani)
Iulia Gabriela Mesaroș: speed kick individual, junioare 3 (11-12 ani)
Carolina Petky: tull, 1 gup -2 dan, junioare 2 (13-15 ani)
David Alexandru Kerekes: măsurarea forței individual, juniori 3 (6 -8 ani)
Alexia Timiș: speed kick individual, junioare 2 (13 -15 ani)
David Marius Bojor: măsurarea forței individual, juniori 3 (11-12 ani)
echipă seniori (Rafael Ambroziu, Rareș Ștețco): luptă tradițională
echipă juniori 2 (13-15 ani, Educard Oliver Pop, Darius Marei Pașca, Răzvan Cristian Vele, Alex Ionuț Trif, Arthur Ștefan Frixeni): tull
echipă junioare 3 (6-12 ani, Iulia Gabriela Mesaroș, Diana Georgiana Catricicău, Johanna Izabella Petky, Natalia Marina Făt, Daria Ana Babiciu, Ada Beatrice Pojar): tull
echipă junioare 2 (13-15 ani, Carolina Petky, Alexia Timiș, Antonia Maria Făt, Alexandra Lorena Pop, Denisa Lenuța Pop, Cristiana Maria Polgar): tull
echipă juniori 3 (6-12 ani, Iulia Gabriela Mesaroș, Johanna Izabella Petky): luptă tradițională

Pe lângă sportivii trimiși în concurs, CS Știința – Dragonul Baia Mare a fost reprezentată în Arad de antrenor emerit Dan Goron 6 dan, instructor principal Remus Catricicău 5 dan, șase instructori asistenți (Noemi Goron 1 dan, Nedila Rafael 1 dan, Ștețco Rareș 1 dan, Alexandra Pop 1 dan, Rareș Pașca 1 dan, Erik Peter 1 dan) și șapte arbitri (Remus Catricicău, Victor Rohian, Dora Ivasuc , Szerena Frixeni, Sorin Frixeni, Cristian Borlan, Rareș Rednic).

Sursă informații și foto: CS Dragonul Baia Mare

CITEȘTE ȘI:
Taekwon-do ITF – Campionatul Mondial | 10 medalii pentru CS Știința- Dragonul, România – locul 1 pe națiuni

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.