Conduși la pauză pe propriul teren, ”zimbrii” întorc scorul în actul secund și obțin victoria cu 38-27 în compania timișorenilor. În meci din etapa 3 de play-off din Liga Națională.

Cinci eseuri (două transformate) și trei lovituri de pedeapsă au adus cele 38 de puncte ale CSM Știința Baia Mare în jocul disputat azi pe Arena Zimbrilor. Replica timișorenilor a constat în patru eseuri (două transformate) și o penalitate. Un total de 27 de puncte. Victoria în confruntarea din a treia etapă de play-off a Ligii Naționale a revenit astfel gazdelor cu 38-27, după ce acestea erau conduse la pauză cu 13-17. Jason Tomane a fost desemnat omul meciului.

În primul joc din această etapă de play-off, Dinamo s-a impus ieri în fața steliștilor cu 28-27. Succesul de azi duce ”zimbrii” băimăreni pe locul 1 în clasament, cu 10 puncte. Sunt urmați, la un punct distanță, de Dinamo. Steaua are 7 puncte, iar Timișoara 4.

În următoarea etapă, în 3 septembrie, CSM Știința Baia Mare primește vizita steliștilor. (G.D.)

Sursă foto: Rugby România