În Kocaeli (Turcia) a avut loc Campionatul Balcanic de judo pentru juniori 2 (sub 18 ani). Au participat peste 160 de sportivi din cele 10 țări care compun Asociația Balcanică de Judo. Din partea CSM Baia Mare, Anamaria Suciu s-a calificat la competiție, concurând la categoria 63 kg.

La proba individuală, sportiva antrenată de Alin Popdan s-a clasat pe locul 5, după două victorii și două înfrângeri. În concursul pe echipe, acolo unde sportiva de la CSM Baia Mare a fost titulară la categoria 63 kg, România a cucerit medalia de argint, învinsă fiind în finală de echipa țării gazdă.

Pentru Anamaria urmează Cupa Europei pentru juniori U21. Va avea loc în Cluj-Napoca în perioada 8-11 octombrie. Competiția punctează în clasamentul Federației Internaționale de Judo.

Sursă foto arhivă: CSM Baia Mare