Handbal | Victorie cu Feroe, început bun în preliminarii

Naţionala feminină de handbal a învins în această seară, la Mioveni, reprezentativa Insulelor Feroe, cu 26-19 (15-14). A fost primul meci din preliminariile Campionatului European 2022.

”Tricolorele” au intrat la pauză cu o diferență de numai un gol. Până la urmă și-au revenit în repriza a doua și au rezolvat o partidă în care nu aveau voie să facă pași greșiți. Mâine se întâlnesc celelalte componente ale Grupei 2, Danemarca și Austria. Următorul meci al României este în 10 octombrie, în deplasare, cu Austria.

Primele două echipe clasate în fiecare grupă din cele șase de calificare vor participa la turneul final continental care va avea loc în 4-20 noiembrie 2022. S-au calificat deja campioana en-titre, Norvegia, precum și cele trei țări care vor găzdui competiția: Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru. Va fi ediția 15 a Campionatului European.

Sursa foto: eurohandball.com

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.