Cu 32-25 (15-12) a învins-o astăzi CS Minaur pe CSM Bacău, în deplasare. Un joc din cadrul etapei a 5-a din Liga Zimbrilor.

Meciul a fost foarte echilibrat în prima sa parte, ambele echipe fiind la conducere pe rând. Primele 10 minute din partea secundă au fost excelente pentru CS Minaur,  apărarea făcând diferența, iar contraatacul aducând câteva goluri ușoare.

Victorie meritată pentru Minaur, care rămâne pe locul al doilea în clasament. Miercuri, băimărenii vor avea un meci greu, acasă, cu Potaissa Turda.

• Sala Sporturilor “Narcisa Lecușanu” din Bacău; cca 800 spectatori
  • Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 3-5; au ratat: Dospinescu / Kozakevych).
  • Minute de eliminare: 10-12 (Costea, Ushal, G. Bujor, M. Bujor, Coric / Mollino 2, Vujic, Bera, Kotrc, Ratkovic)
  • CSM Bacău: Ștefan Grigoraș (7 intervenții, a apărat și un 7m), Richard Freiwald (3 intervenții) – Gabriel Bujor 7 (unul din 7m), Bahdan Serhel 4, Vasile Dobrincu 4, Ionuț Stănescu 3 (2 din 7m), Aliaksei Ushal 2, Eduard Belchite 2, Ionuț Rotaru 1, Oleksii Ganchev 1, Florin Dospinescu 1, Bogdan Ivaschescu, Mihai Bujor, Teo Coric, George Costea. Antrenor: Sandu Iacob
  • CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții, a apărat și un 7m), Barna Buzoganu (o intervenție, a marcat 2 goluri) – Anderson Mollino da Silva 6, Bogdan Mănescu 6 (4 din 7m), Stevan Vujovic 3, Călin Căbuț 3, Daniel Bera 3, Milan Kotrc 3, Robert Nagy 2, Erik Pop 2 (unul din 7m), Stefan Vujic 1, Tudor Buguleț 1, Viorel Fotache, Artem Kozakevych, Gabriel Massuca Teca, Nemanja Ratkovic. Antrenor: Alexandru Sabou

Sursă informații și foto (arhivă): CS Minaur