CS Minaur s-a impus astăzi la limită cu CSU Suceava, 29-28 (16-11), partidă desfășurată în Sala polivalentă ”Lascăr Pană”. Moldovenii au ratat un atac în ultimele secunde, din situație de unu la unu. Până la urmă punctele au rămas în Baia Mare.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, cu Suceava la conducere în minutele de start, apoi cu Minaur egalând și trecând în avantaj: 5-4 (12). Suceava trece din nou în avantaj de un gol, dar totul se oprește la 9-9 (21), când Alexandru Sabou cere time-out și acest lucru se vede imediat: 11-9 (23), 14-10 (28) – aici au fost trei goluri marcate consecutiv de Vujic. La pauză se intră cu 16-11, cea mai mare diferență de scor din acest meci.

Băimărenii ies de la vestiare prea relaxați, iar oaspeții înscriu de patru ori la rând în cinci minute, vin la un singur gol, iar Sabou cere din nou time-out. În min. 38 este 18-18. Minaur forțează, merge din nou la patru goluri: 23-19 (44), dar pierde din nou din turație: 25-24 (48). Urmează un moment bun de apărare și se pare că liniștea revine în sală: 29-25 (min. 55). Suceava revine în joc, mai sunt două minute și e 29-27. Bera execută un 7m pe lângă poartă, apoi Kbilașvili punctează pentru 29-28. Minaur e în atac, mai sunt 23 de secunde, se cere time-out, după care băimărenii intră în amenințare de joc pasiv. Căbuț aruncă la poartă, nimerește transversala, apoi urmează un contraatac al lui Kbilașvili care trimite și el în transversală.

• Aruncări de la 7m: 4-8 (transformate: 3-5; au ratat: Bera / Tîrzioru 2, Roșu). Minute de eliminare: 12-6
  • CS Minaur: Anton Terekhov (6 intervenții, a apărat 2 de 7m), Barna Buzogany (o intervenție) – Stefan Vujic 6, Anderson Mollino da Silva 4, Robert Nagy 3, Andrei Buzle 3, Milan Kotrc 3 (unul din 7m), Daniel Bera 3 (2 din 7m), Tomas Cip 2, Stevan Vujovic 2, Tudor Buguleț 1, Ștefan Huta 1, Gabriel Massuca Teca, Călin Căbuț. Nu au jucat: Mihai Bușecan, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
  • CSU Suceava: Ștefan Grigoraș (6 intervenții), Darius Makaria (4 intervenții) – Daniel Stanciuc 6 (2 din 7m), Alin Roșu 5 (3 din 7m), Irakli Kbilșvili 4, Robert Furak 4, Adrian Tîrzioru 3, Leonard Ștefan 3, Alexandru Bologa 1, Alex Dascălu 1, Cemal Kutahya 1, Elod Szasz, Adrian Urdă, Alexandru Juverdianu, Cosmin Lupu, Valentin Anton. Antrenori: Petru Ghervan, Adrian Chiruț.

În urma acestui rezultat Minaur a urcat pe 4 în clasament.

Sursă informații și foto: csminaur.ro