Cu 29-28 a învins CS Minaur Baia Mare astăzi, în deplasare la CSM București, în etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor. Băimărenii au început foarte bine meciul, au avut și cinci goluri diferență, 9-4 (min. 15). Mai apoi însă, până la sfârșitul primei reprize au ratat cât pentru două meciuri, așa că bucureștenii au intrat la vestiare cu un gol avans, 14-13. Minaur a început bine repriza a doua, a trecut la conducere, 15-14, după care au venit iar greșelile și ratările. CSM revine și conduce cu 20-16. Băimărenii au început totuși să se trezească, au egalat, iar cu patru minute înainte de final conduceau cu 27-24. Cu câteva secunde înainte de final Minaur conducea însă doar cu un gol, 29-28, iar gazdele au scăpat pe contratac și au ratat. Astfel băimărenii s-au ales cu toate punctele, însă din nou cu emoții, ca în meciul câștigat etapa trecută cu Timișoara, tot la un gol diferență.

CSM București: Alexandru Bucătaru (6 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Mihai Merlă, Sebastian Baciu – Tudor Botea 8, Henrique Selicani Teixeira 7 (toate din 7m), Alexandru Tărîță 3, Andras Szasz 3, Nicolae Ungureanu 2, Alexandru Asoltanei 1, Cosmin Capotă 1, Iulian Jerebie 1, Chike Onyejekwe 1, Samvel Aslanian 1, Mihai Mitu, Emilian Turcu, Bogdan Voica. Antrenori: Eliodor Voica și Bogdan Voica

CS Minaur: Anton Terekhov (11 intervenții), Barna Buzogany, Răzvan Pop – Milan Kotrc 8 (unul din 7m), Călin Căbuț 6 (2 din 7m), Tudor Buguleț 3, Andrei Buzle 3, Stefan Vujic 3, Stevan Vujovic 2 (unul din 7m), Gabriel Massuca Teca 1, Tomas Cip 1, Anderson Mollino da Silva 1, Daniel Bera 1, Robert Nagy, Ștefan Huta. Nu au intrat în teren: Erik Pop, Mihai Bușecan. Antrenor: Alexandru Sabou

În etapa a 11-a, duminică, 21 noiembrie, CS Minaur joacă acasă cu HC Buzău.

Sursă informații și foto (arhivă): CS Minaur