La egalitate, 22-22, s-a terminat meciul de astăzi dintre CS Minaur și CSM Focșani, desfășurat în Sala Polivalentă “Lascăr Pană”. Un joc din etapa a 7-a a Ligii Zimbrilor.

A fost o partidă disputată într-un ritm alert, una pe parcursul căreia oaspeții au condus în cea mai mare parte.

CS Minaur a condus pentru prima oară abia în minutul 42, 18-17, după care a reușit să înscrie încă de două ori, însă cei din Focșani au profitat de greșelile băimărenilor și au ajuns să conducă, 22-21, cu două minute și jumătate înainte de final. Un final încrâncenat, în care CS Minaur a egalat, a avut atacul 44 de secunde, a sperat într-un gol al victoriei în ultima secundă, dintr-o aruncare de la 9 metri, însă Buzle n-a izbutit să trimită mingea în poartă.

CS Minaur: Anton Terekhov (10 intervenții), Barna Buzogany (a apărat 2 de 7m) – Milan Kotrc 5 (3 din 7m), Daniel Bera 4, Călin Căbuț 3, Stevan Vujovic 3, Tudor Buguleț 2, Andrei Buzle 2, Robert Nagy 1, Stefan Vujic 1, Anderson Mollino da Silva 1, Gabriel Massuca Teca, Mihai Huta, Tomas Cip. Nu au jucat: Răzvan Pop și Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou

CSM Focșani: Emilian Marocico (11 intervenții), Constantin Rusu, Marius Cloșcă – Didi Hrimiuc 4, Bogdan Mănescu 4, Filip Marjanovic 3, Roman Markișin 3, Sasa Marjanac 3 (2 din 7m), Goran Krstevski 2, Tiberiu Popovici 1, Mihai Miroiu 1, Bogdan Rață 1, Marius Ragea, Andrei Drăgan, Valentin Mocanu, Attila Eros. Antrenori: Dalibor Cutura, Marko Isakovic

“N-a ieșit cum ne-am dorit. Ne așteptam la un meci foarte greu, lucru care s-a și văzut. Au o apărare puternică, dar în a doua repriză, când am jucat 5+1, am reușit să ne desprindem la trei goluri, însă acolo am avut două situații de contraatac, unul la unul cu portarul, și n-a ieșit nimic. Cred că acolo puteam închide meciul. Îi felicit pe băieți pentru dăruire. Au luptat, chiar dacă am pierdut două puncte, pentru că acasă orice punct care nu e la noi e pierdut. Sper să rezolvăm aceste probleme de final de meci”, a declarat antrenorul lui CS Minaur, Alexandru Sabou.

CS Minaur este deocamdată pe locul 5, însă mai sunt meciuri de jucat din această etapă. În runda următoare, în 24 octombrie, băimărenii vor juca în deplasare cu CSU Cluj.

Sursă informații și foto: csminaur.ro