Victorie, azi, pentru CS Minaur cu Dobrogea Sud Constanța, 29-27 (15-12), în Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare. A fost un joc din cadrul etapei a 19-a din Liga Zimbrilor. Băimărenii continuă astfel șirul victoriilor din acest an – patru în Liga Zimbrilor și una în EHF European Cup.

CS Minaur a început bine meciul, a condus cu 2-0, însă a fost imediat egalată. Oaspeții au pus chiar două puncte distanță, 4-6 (10), a fost și 5-7 (14), dar Buguleț și Bera, pe contraatac, au readus egalitatea, 7-7. A intrat apoi Buzogany în poartă și a reușit trei parade consecutive la același atac, iar de la 10-10 (23) s-a ajuns la 15-11 (28). Andrei înscrie și el până la pauză și la cabine se intră cu 15-12.

După reluare, constănțenii intră mai montați și întorc repede scorul: 15-16 (35). Cehul Tomas Cip sparge gheața pentru Minaur, apoi cele două echipe merg cap la cap până la jumătatea reprizei: 20-20. Până la urmă s-a terminat 29-27.

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
  • Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate: 4-4; a ratat Vujovic). Minute de eliminare: 0-8
  • CS Minaur: Anton Terekhov (3 intervenții), Barna Buzogany (7 intervenții) – Tomas Cip 5, Daniel Bera 5, Stevan Vujovic 5 (2 din 7m), Tudor Buguleț 3, Robert Nagy 3, Călin Căbuț 3, Anderson Mollino da Silva 3, Erik Pop 2 (din 7m), Ștefan Huta, Gabriel Massuca Teca, Alexandru Csepreghi. Nu au intrat: Răzvan Pop și Mihai Bușecan. Antrenor: Alexandru Sabou
  • Dobrogea Sud Constanța: Dan Vasile (9 intervenții), Gabriel Preda (2 intervenții) – Strahinja Stankovic 8 (4 din 7m), Alexandru Andrei 6, Liviu Caba 3, Zoran Nikolic 3, Vitaly Komogorov 3, Gabriel Ilie 2, Irakli Chikovani 1, Daniel Susanu 1, Martin Vegar, Ionuț Stănescu, Andrei Bruj, Mihai Loghin, Gabriel Chilianu. Antrenori: George Buricea și Ionuț Stănescu.

În urma acestui rezultat, CS Minaur a urcat pe locul 3, cu 43 de puncte. Poate fi depășită de Steaua, care joacă mâine cu CSU Cluj și e la un punct în urma Minaurului.

Sursă informații și foto: csminaur.ro