CS Minaur a pierdut în această seară la Turda, cu Potaissa, 26-30, într-un meci restant din cadrul etapei a 12-a din Liga Zimbrilor. Băimărenii încheie anul pe locul 5 în clasament și cu o calificare în optimile EHF European Cup, acolo unde au trecut de trei tururi.

Prima repriză a fost foarte echilibrată, echipele fiind pe rând la conducere, însă niciuna n-a reușit să aibă mai mult de două goluri avantaj. Partea a doua a început de la scorul 15-15, cu Potaissa mai sigură pe ea în defensivă și cu trei goluri la rând: 18-15 (36). Minaur nu cedează, revine la două goluri, după care turdenii țin constantă distanța de treu goluri. S-a terminat 30-26.

• AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 30-26 (15-15)
  • Aruncări de la 7 m: 4-5 (transformate: 3-3; au ratat Szoke / Kotrc, L. Sabou). Minute de eliminare: 6-10
  • AHC Potaissa Turda: George Șelaru (5 intervenții, a apărat și un 7m), Richard Freiwald (6 intervenții, a apărat și un 7m, a marcat un gol) – Cristi Ghiță 11 (3 din 7m), Roland Thalmaier 4, Teodor Pințoiu 3, Gabriel Dumitriu 3, Georgică Cîntec 2, Alexandru Ghivil 2, Daniel Pop 1, Huba Talas 1, Marius Szoke 1, Radu Lazăr 1, Răzvan Ciortea, Andrei Totoi, Milos Dragas, George Pințoiu. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef, Levente Kocs
  • CS Minaur Baia Mare: Barna Buzogany (6 intervenții, a apărat și un 7m), Anton Terekhov (6 intervenții) – Stevan Vujovic 8 (2 din 7m), Andrei Buzle 5, Călin Căbuț 5 (unul din 7m), Gabriel Massuca Teca 2, Milan Kotrc 2, Anderson Mollino da Silva 1, Daniel Bera 1, Tudor Buguleț 1, Robert Nagy 1, Ștefan Huta, Tomas Cip, Lucas Sabou, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou

Clasament:

1. Dobrogea Sud – 40p (379-325) – 15
  2. Dinamo București – 39p (478-378) – 14
  3. Steaua București – 36p (433-390) – 15
  4. Potaissa Turda – 36p (465-428) – 15
  5. Minaur Baia Mare – 31p (406-403) – 15
  6. CSM Focșani – 28p (394-389) – 15
  7. CSM București – 19p (409-397) – 15
  8. CSM Vaslui – 18p (408-430) – 15
  9. CSM Bacău – 13p (388-412) – 14
  10. ACS HC Buzău – 13p (369-409) – 15
  11. CSU Suceava – 12p (401-414) – 15
  12. Poli Timișoara – 12p (430-439) – 15
  13. Universitatea Cluj – 6p (384-476) – 15
  14. CSM Alexandria – 5p (377-420) – 15

Etapa a 16-a, joi, 3 februarie 2022: Suceava – Timișoara; CSU Cluj – CSM București; CSM Focșani – HC Buzău; Dobrogea Sud – Potaissa; Alexandria – Steaua; Vaslui – Dinamo; Bacău – CS Minaur.