Cu 30-26 a învins-o azi CS Minaur Baia Mare pe CS Dacia Mioveni, la finele unui joc neașteptat de echilibrat. Dar etapa 12 a început cu o mare surpriză…

La Râmnicu Vâlcea sunt programate azi și mâine partidele din etapa 12 a Ligii Florilor. Prilej pentru CS Minaur Baia Mare să întâlnească CS Dacia Mioveni 2012.

Meciul a început cu goluri la foc automat: 9-9 scor după primele 10 minute. Cele două adversare au alternat la conducere, echipa din Mioveni reușind chiar să meargă la două goluri distanță (15-13, 16-14), dar prima repriză se termină la egalitate. CS Minaur se vede condusă ultima oară la 19-20, în minutul 40. Până la final, grație și inspirației arătate de Cristina Enache, băimărencele se mențin la conducere și bifează victoria.

CS Dacia Mioveni 2012 – CS Minaur Baia Mare 26-30 (16-16)
Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate 3-3; au ratat Georgescu și Banciu, respectiv Lavko).
Minute de eliminare: 0-4.
CS Dacia Mioveni: Nanu, Rus – Toma 7, Georgescu 5 (3 din 7m), Lipară 3, Boian 3, Onicaș 3, Banciu 2, Andrei 2, Preduca 1, Constantinescu, Tomescu, Cîrjan, Șerban, Porohniuc, Nițu. Antrenori: Gheorghe Covaciu și Daniel Gheorghe.
CS Minaur Baia Mare: Enache (10 intervenții, a apărat și un 7m), Idehn – Laslo 8, Kovacevic 8 (unul din 7m), Lavko 4 (2), Araujo 3, Blohm 2, Burlachenko 1, Kerekes 1, Seraficeanu 1, Popa 1, Tecar 1, Polocoșer, Fujita, de Souza. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Și dacă victoria băimărencelor a fost una previzibilă, surpriza etapei a venit în chiar primul meci, disputat între liderul neînvins al Ligii Florilor, CSM București, și ultima clasată, CSU Cluj-Napoca. Scor final: 27-27, după ce la pauză clujencele aveau avantaj de un gol (15-14).

Sursă informații și foto: CS Minaur Baia Mare