Cu 33-30 (15-11) s-au impus astăzi fetele de la CS Minaur în deplasare, în fața Dunării Brăila. A fost un meci din cadrul etapei a 15-a din Liga Florilor, a doua din retur.

Doar primele 10 minute de joc au fost echilibrate, după care Minaur s-a apărat mult mai bine și a reușit să se distanțeze ușor: 3-5 (11). Gazdele au egalat și au ținut aproape până la 9-9 (19). Apoi, vreme de 10 minute Minaur nu a primit niciun gol și a marcat de cinci ori. După pauză echipa băimăreană a avut și șapte goluri diferență. Până la urmă a încheiat partida cu 33-30.

• Aruncări de la 7m: 9-8 (transformate: 8-5; au ratat: Araujo / Cioca, Lavko, Laslo). Minute de eliminare: 6-12
  • Dunărea Brăila: Elena Șerban (10 intervenții), Mayssa Pessoa (a apărat un 7m), Ana Elena Caraman – Amanda Kurtovic 8 (5 din 7m), Tamires Morena Lima 6, Ana Paula Rodrigues Belo 5, Jessica Quintino 5, Larissa Araujo 5 (3 din 7m), Ștefania Epureanu 1, Nicoleta Safta, Mihaela Mihai, Mirabela Coteț, Sabine Jacobsen, Jovana Sazdovska, Andreea Sandu. Antrenor: Morten Soubak
  • CS Minaur: Amra Pandzic (4 intervenții), Cristina Enache (11 intervenții) – Asuka Fujita 10, Cristina Laslo 7 (3 din 7m), Jelena Lavko 4, Angela Cioca 3, Raluca Petruș 4, Alexandra Severin 3 (2 din 7m), Ana Maria Tănasie 2, Anca Polocoșer, Karoline Helena de Souza, Aleksandra Zych, Andreea Țîrle. Nu au jucat: Eva Kerekes, Maria David. Antrenori Raul Fotonea și Daniel Apostu.

În urma acestei victorii CS Minaur a urcat pe locul 6 în clasament. În etapa următoare, în 23 februarie, va juca acasă cu CSM Slatina. Până atunci însă va juca în EHF European League, duminică, de la ora 17, în Polonia, cu Zaglebie Lubin.

Sursă informații și foto: csminaur.ro