Victorie pentru fetele de la CS Minaur în partida jucată în această seară cu Măgura Cinădie, 34-27 (18-10). Meciul, din etapa a 14-a a Ligii Florilor, s-a disputat în Sala Sporturilor “Lascăr Pană” din Baia Mare.

Minaur a avut absențe importante – Burlachenko și Andreea Popa, plus Oana Borș, care lipsește de mai mult timp.

Băimărencele au făcut o primă repriză foarte bună atât în atac, cât și în apărare, iar portarul Amra Pandzic a contribuit din plin cu paradele sale. Ritmul a mai scăzut ușor după reluare, dar nu s-a pus deloc problema învingătoarei, Minaur reușind să-și conserve un avantaj de 5-7 goluri până la final.

• Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 4-3; au ratat: Neagu, Gariaeva). Minute de eliminare: 4-8
  • CS Minaur: Amra Pandzic (14 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Cristina Enache – Cristina Laslo 9 (4 din 7m), Jelena Lavko 6, Alexandra Severin 6, Andreea Țîrle 6, Asuka Fujita 4, Ana Maria Tănasie 2, Angela Cioca 1, Karoline Helena de Souza, Anca Polocoșer, Eva Kerekes. Nu au jucat: Aleksandra Zych, Maria David, Raluca Petruș. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
  • Măgura Cisnădie: Renata Lais de Arruda (13 intervenții), Andreea Ilie – Timea Tătar 5, Marilena Neagu 5 (3 din 7m), Iulia Gariaeva 4, Valentina Bardac 3, Marina Dmitrovic 3, Andreea Ianăși 3, Valentina Blazevic 2, Dana Abed Kader 2, Raluca Băcăoanu, Reka Tamaș, Dijana Radojevic. Antrenor: Alexandru Webe

CS Minaur e pe locul 7 în clasament. În etapa a 15-a, băimărencele vor întâlni în 10 februarie, în deplasare, Dunărea Brăila. Până atunci însă vor evolua în EHF European League, cu Nantes, duminică, de la ora 13, în Baia Mare.

Sursă informații și foto: csminaur.ro