CS Minaur Baia Mare a câștigat astăzi cu 27-23 (17-11) partida cu Măgura Cisnădie, rămânând astfel pe locul 2 în clasament, după CSM București.

Băimărencele au făcut o primă repriză foarte bună, în care s-au apărat excelent și au finalizat toate atacurile duse până în min. 22, când scorul era 16-8.

La jumătatea părții a doua scorul era 23-16. Tot șapte goluri au fost și în min. 49, 25-18, însă Minaur a primit patru goluri consecutiv: 25-22 (54). Laslo și Blohm au mai marcat pentru Baia Mare, în timp ce ex-băimăreanca Georgievska a înscris ultimul gol al meciului.

CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie 27-23 (17-11)
  • Aruncări de la 7m: 4-4 (transformate: 4-3; a ratat Ianăși). Minute de eliminare: 6-8
  • CS Minaur: Filippa Idehn (4 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (3 intervenții) – Jovana Kovacevic 9/11 (unul din 7m), Cristina Laslo 8/11 (3 din 7m), Linn Blohm 2/2, Asuka Fujita 2/2, Andreea Popa 2/3, Sonia Seraficeanu 2/5, Ana Maria Tănasie 1/1, Karoline de Souza 1/1, Yaroslava Burlachenko, Angela Cioca, Larissa Araujo 0/2, Eva Kerekes 0/1, Anca Polocoșer 0/1, Andreea Tecar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu
  • Măgura: Elena Voicu, Alexandra Prodan, Denisa Tudor – Valentina Bardac 6/6 (unul din 7m), Timea Tătar 4/5, Andreea Ianăși 4/5 (2 din 7m), Elena Georgievska 4/9, Mădălina Predoi 2/4, Dijana Radojevic 2/5, Valentina Blazevic 1/3, Reka Tamas, Dana Abed Khader 0/2, Daniela Necula. Antrenor: Alexandru Weber.

Până la finalul sezonului CS Minaur mai are de jucat cu CSU Cluj (duminică, 14.45), cu Craiova (joi, 20 mai, ora 13.15, la Sf. Gheorghe), cu Mioveni (duminică, 23 mai, ora 11.30, la Sf. Gheorghe), cu Dunărea Brăila (luni, 24 mai, ora 13.00, la Sf. Gheorghe – restanță), cu Gloria Buzău, Activ Ploiești și Galați (ultimul turneu, 17-20 iunie).

Sursă informații și foto: csminaur.ro