În joc contând pentru etapa 17 din Liga Florilor, CS Minaur s-a impus azi cu 24-23 (17-13) în deplasare la CS Dacia Mioveni. Băimărencele au adunat 30 de puncte și sunt pe locul 6 în clasament.

CS Minaur începe inspirat meciul: 3-0 (min. 4). Continuă la fel, ținându-și adversarul la distanțe de 3-5 goluri. După 30 de minute de joc este 17-13 pentru Baia Mare. Soarta victoriei se complică în actul secund. De la 19-22 (min. 49), gazdele egalează la 22 cu patru minute înainte de fluierul final. Scor final, 23-24, și punctele vin în Baia Mare.

CS Dacia Mioveni – CS Minaur Baia Mare 23-24 (13-17)
Aruncări de la 7m: 11-8 (transformate 10-5, au ratat: Georgescu / Lavko, Fujita, Severin). Minute de eliminare: 4-16 (în min. 44, Polocoșer – roșu pentru trei eliminări).
Dacia Mioveni: Ion (11 intervenții, a apărat și un 7m), Polocoșer (a apărat un 7m) – Georgescu 11 (9 din 7m), Boian 4, Cîrjan 3, Vizuete 2 (1), Nicolae 2, Beșleagă 1, Ivan, Nițu, Lazăr, Predoi. Antrenori: Goran Kurtes, Daniel Gheorghe
CS Minaur: Pandzic (4 intrervenții), Enache (3, a apărat și un 7m) – Lavko 5 (3), Petruș 4, Tănasie 3, Zych 3, Fujita 3 (1), Cioca 2, Severin 2, Burlachenko 1, Polocoșer 1, de Souza, Țîrle, Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.

Etapa 18 este programată în 16 martie. În Baia Mare vine HC Zalău.

Sursă informații și foto arhivă: CS Minaur Baia Mare (credit – Ovi Dragomir)