Cu 26-19 (12-8) s-a impus azi CS Minaur Baia Mare în fața brăilencelor de la HC Dunărea în joc contând pentru a șasea etapă din Liga Florilor.

CS Minaur s-a dus în București cu 14 jucătoare, tot atâtea câte a avut și la Sf. Gheorghe, dar în plus cu principalul Costică Buceschi pe bancă. Dunărea, cu lot de 16 pe foaie, a condus doar până în minutul 7, când băimărencele egalează la 3 și apoi nu mai cedează conducerea. Scor la pauză, 12-8 pentru CS Minaur. În actul secund, tot ce mai reușesc brăilencele este să se apropie la două goluri (11-13, min. 36; 14-16, min. 46). Victorie pentru Baia Mare, adjudecată la scorul de 26-19.

HC Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare 19-26 (8-12)
Aruncări de la 7m: 3-9 (transformate: 0-6; au ratat: Dmitrovic 2, Udriștioiu / Lavko 2, Fujita). Minute de eliminare: 2-8.
Dunărea: Șerban (3 intervenții, a apărat și un 7m), Nenezic (4, a apărat și un 7m) – Preda 4, Czeczi 4, Sazdovska 3, Udriștioiu 3, Dache 2, Zamfirescu 1, Tiron 1, de Araujo Tamires 1, Bucur, Safta, Milic, Premovic, Epureanu. Antrenor: Neven Hrupec.
CS Minaur: Idehn (10 intervenții, a apărat 3 de 7m), Enache (2) – Popa 7 (4 din 7m), Lavko 6 (2), Laslo 5, Blohm 3, Fujita 3, Tănasie 2, Polocoșer, Cioca, Kerekes, Araujo, Tecar. Antrenori: Costică Buceschi, Claudia Cetățeanu.

Etapa a șasea, jucată sub formă de turneu azi și mâine în Sala Polivalentă din București, este ultima programată de Federația Română de Handbal. Etapa a șaptea, conform frh.ro, se va disputa în 28 ianuarie 2021, când CS Minaur Baia Mare va întâlni CSM București.

Clasamentul și rezultatele la zi sunt disponibile aici.

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare (credit foto: Paul Ursachi)