În joc restant din etapa 20, CS Minaur Baia Mare a pierdut cu 24-27 (10-15) partida disputată azi cu Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

Doar în debutul meciului dintre Baia Mare și Bistrița-Năsăud, restant din etapa 20 a Ligii Florilor, preț de câteva secunde CS Minaur a fost în avantaj. Tănasie deschide scorul în minutul 2, în minutul 3 Mbengue Rodriguez egalează și Seraficeanu duce Gloria în avantaj. Până la maximum șapte goluri se desprinde echipa oaspete în prima repriză: 2-9 (min. 11). La pauză este 10-15. În actul secund, distanța maximă dintre cele două adversare este tot de șapte goluri: 11-18 (min. 34) 12-19 (min. 37), 13-20 (min. 37). Partida se încheie cu 24-27.

CS Minaur Baia Mare – Gloria Bistrița-Năsăud 24-27 (10-15)

CS Minaur: Pandzic (10 intervenții), Mihiș – Vujovic 6, Spugnini Santome 4, Pavlovic 3, Tănasie 3, Cazanga 3, Popescu 2, Ianași 1, Lundback 1, Gomes Da Costa 1, Terciu, Borș, Kerekes, Vukajlovic, Țîrle.

Gloria: De Arruda (9), Vujovic – Bazaliu 8, Mbengue Rodriguez 5, Seraficeanu 4, Laslo 3, Niombla 2, Dincă 1, Posavec 1, De Araujo Frossard 1, Moesgaard Dahl 1, Bulatovic 1, Pristaviță, Stoleru, Kpodar.

Băimărencele sunt pe locul 8, cu 24 de puncte. Vor juca în etapa 23 în deplasare la CSM Târgu Jiu, în 1 mai, de la 17.30. Meci transmis de Pro Arena. (G.D.)

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare