CS Minaur va juca mâine în deplasare la MKS Zaglebie Lubin. Meci din etapa 5 a EHF European League. Băimărencele mai speră la locul 2 al grupei, în timp ce polonezele nu au reușit să obțină vreun punct.

Baia Mare și-a câștigat disputele de acasă, Lubin nu are nicio victorie

CS Minaur merge la Lubin în căutarea primului succes repurtat în deplasare în acest sezon de EHF European League. Asta pentru că precedentele două deplasări s-au soldat cu 20-39 la SG BBM Bietigheim, respectiv 29-34 la Les Neptunes de Nantes. Băimărencele și-au câștigat, în schimb, ambele jocuri de pe propriul teren: 34-32 cu MKS Zaglebie Lubin, respectiv 28-26 cu Les Neptunes de Nantes.

Cu 4 puncte, CS Minaur este pe locul 3 în clasamentul grupei B, la egalitate cu echipa din Franța, plasată pe 2. Grupa este condusă de gruparea din Germania, neînvinsă.
Polonezele nu au câștigat niciun joc. Parcursul început cu înfrângerea din Baia Mare a continuat cu 26-27 acasă cu Les Neptunes de Nantes, 19-29 în deplasare la SG BBM Bietigheim și 21-33 acasă cu echipa din Germania.

CS Minaur – cele mai multe goluri primite, MKS Zaglebie – cele mai puține înscrise

Și dacă liderul grupei are cele mai multe goluri înscrise (128) și cele mai puține primite (85), băimărencele au cele mai multe goluri primite (131), iar polonezele cele mai puțin înscrise (98).

Jelena Lavko a înscris de 30 de ori pentru CS Minaur, fiind principala marcatoare a băimărencelor. Adrianna Gorna, cu 42 de goluri înscrise (aproape jumătate din golurile MKS Zaglebie Lubin), este golgetera echipei din Polonia.

Meciul dintre MKS Zaglebie Lubin și CS Minaur Baia Mare are loc duminică, 13 februarie, de la ora 17.00.

Primele două clasate din fiecare grupă se vor califica în faza sferturilor de finală. Partidele din sferturile de finală vor avea loc în 26/27 martie și 2/3 aprilie. Turneul Final Four se va disputa în 14 și 15 mai. (G.D.)

Rezultatele și clasamentele la zi din EHF European League, aici.

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare (credit – Ovidiu Dragomir)