Cu înfrângere a debutat CS Minaur azi într-un nou sezon continental. FTC Budapesta s-a impus în polivalenta băimăreană cu 36-27 în turul 1 preliminar din EHF European League.

Oaspeții deschid scorul. Băimărenii se află prima oară în avantaj în minutul 4: 3-2. În minutul 12, pentru prima dată, oaspeții se desprind la două goluri: 5-7. Patru minute mai târziu, e egal din nou (la 8). De la 8-9 (min. 16), gazdele leagă trei goluri consecutive și savurează pentru prima oară avantaj de două goluri: 11-9 (min. 19). Cu un minut înainte de pauză, echipa din Budapesta punctează de trei ori la rând și se duce iar la două goluri avantaj: 13-15. Scor la pauză, 14-15. Speranțele sunt încă intacte.

În debutul actului secund, ecartul crește în premieră la 3: 16-19 (min. 37). După care echilibrul se rupe, diferența luând proporții pas cu pas, astfel că – în minutul 55 – cele două adversare sunt despărțite pentru prima dată de 9 goluri – cea mai mare diferență a jocului de azi: 23-32. De altfel cu 9 goluri în avantaj pentru FTC se și termină partida: 27-36. Un rezultat care anihilează orice undă de optimism…

CS Minaur Baia Mare – FTC Budapesta 27-36 (14-15)

Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate 0-1, au ratat Kotrc și Căbuț, respectiv Imre). Minute de eliminare: 0-4.
CS Minaur: Terekhov (5 intervenții), Buzogany (4) – Da Silva Mollino 6, Ratkovic 4, Vujic 4, Căbuț 3, Kotrc 2, Vujovic 2, Bera 2, Buguleț 1, Cip 1, Fotache 1, Mănescu 1, Nagy, Teka, Pop. Antrenor: Alexandru Sabou.
FTC: Borbély (16), Gyori – Kovacsics 7 (1 din 7m), Nagy 7, Ónodi Jánoskúti 3, Imre 3, Bognár 3, Füzi 3, Debreczeni 3, Mikita 2, Bujdoso 2, Balogh 1, Pordán 1, Prainer 1, Lékai, Csörgo. Antrenori: István Pásztor.

Returul va avea loc duminică, 4 septembrie, de la ora 17.00 (ora României), în “Elek Gyula Arena” din Budapesta. (G.D.)