Dunărea Brăila s-a impus în această seară cu 36-27 (15-9) în fața echipei CS Minaur în jocul care a deschis turul 2 de Cupa României.

De patru ori a fost CS Minaur în avantaj în debutul meciului, ultima oară la 2-3 (min. 7). Ultimul egal (la 6) se înregistrează în minutul 13. De la 8-7 (min. 18), gazdele punctează de cinci ori consecutiv și scorul este 12-7 în minutul 24. După o altă serie de patru reușite la foc automat, după primele 30 de minute Brăila conduce cu 15-9. În repriza secundă gazdele își țin la distanță adversarele. Cea mai mică diferență între Dunărea și CS Minaur este de patru goluri (17-13, min. 36), cea mai mare este de 10 (34-24, min. 57; 35-25, min. 58; 36-26, min. 59). Victoria revine brăilencelor cu 36-27.

Brăila: Șerban (9 intervenții), Teodorescu (2) – Jezic 8, Quintino 5, Popa 5, da Rocha 4, Zivkovic 3, Araujo 3, Kanaval 2, Liscevic 2, Mohamed 1, Lupei 1, Udriștoiu 1, Schmelzer 1, Severin, Gonzalez.

Baia Mare: Mihiș (13), Pandzic (4) – Borș 5, Spugnini Santome 5, Cazanga 4, Popescu 3, Vukajlovic 3, Tănasie 3, Ianași 1, Da Costa 1, Pavlovic 1, Țîrle 1, Pandzic, Kerekes, Vujovic, Terciu, Brîndușa.

De la Brăila, CS Minaur merge la Brașov, acolo unde sâmbătă, 10 februarie, va întâlni Corona în joc din etapa 16 a Ligii Florilor. (G.D.)

Sursă foto: CS Minaur