Milimetric s-a calificat azi CS Minaur Baia Mare în sferturile Cupei României, trecând cu 24-23 de CSM Făgăraș.

De la 2-2 (minutul 8), băimărenii iau meciul pe cont propriu și se desprind: 6-2 (min. 17). CS Minaur pare că se îndreaptă spre o victorie clară și cuminte, lipsită de prea multe furtuni de adrenalină. În minutul 24 distanța crește în premieră la cinci goluri (11-6), pentru ca scorul la pauză să fie 13-9. În actul secund băimărenii continuă să își securizeze avantajul: 18-12 (min. 37), 19-12 (min. 38). A doua jumătate a reprizei aparține, însă, grupării din Făgăraș. De la 21-16 (min. 43), distanța se strânge: 21-18 (min. 46). Cu 10 minute înainte de final este 23-20. Șapte minute le-a trebuit din acest moment celor din Făgăraș să egaleze (la 23) și să redeschidă soarta partidei oricărui scenariu. Ramba, în minutul 58, închide tabela la 24-23.

Pentru CS Minaur au înscris azi: Skrobic 4, Căbuț 4 (2 din 7m), Buzle 4, Bera 4, Haiduc 2, Cip 2, Kotrc 2, Bușecan 1, Ramba 1.

CS Minaur Baia Mare se califică astfel în sferturile Cupei României, acolo unde va întâlni CSM Bacău. Echipă care a eliminat CSM Reșița (42-27) și CSM Alexandria (42-24) după victorii fără drept de apel.

Turul 1 – 24 mai: CSM Bacău – CSM Reșița 42-27, Politehnica Iași – HC Buzău nu s-a disputat, Szejke Odorheiu Secuiesc – CSM Vaslui 26-38, CSU Constanin Brâncuși Târgu Jiu – CSM Sighișoara nu s-a disputat, CSU Suceava – CSU Politehnica Timișoara 41-19, SCM Politehnica Timișoara – CSU Pitești 33-17, Steaua București – CSU Cluj Napoca 31-25, Magnum Botoșani – Universitatea Craiova 37-30, CSM Medgidia – CSM Făgăraș 31-35, CSM Ploiești – CSM Focșani 20-46, CSM Alexandria – CSM Oradea 42-33.

Turul 2 (optimi) – 25 mai: CSM Bacău – CSM Alexandria 42-24, CSU Constanin Brâncuși Târgu Jiu – Potaissa Turda 21-40, CSM București – CSM Vaslui 34-29, Magnum Botoșani – Dobrogea Sud Constanța 28-32, CS Minaur Baia Mare – CSM Făgăraș 24-23, SCM Politehnica Timișoara – HC Buzău 34-29, Steaua București – CSU Suceava 30-24, Dinamo București – CSM Focșani 29-24.

Turul 3 (sferturi) – 27 mai: HC Dobrogea Sud – SCM Poli Timișoara (10.30), CS Minaur Baia Mare – CSM Bacău (13.10), Potaissa Turda – Steaua (15.50, TVR 2) și CSM București – Dinamo (18.25, TVR 1).

Sursă foto arhivă: CS Minaur Baia Mare (credit – Alex Nicodim)