Două echipe, una din Baia Mare și alta din Sighetu Marmației, reprezintă Maramureșul în etapa eliminatorie I a Campionatului Național de fotbal Under 19.

Reprezentantele Maramureșului în Campionatul Național Under 19 au făcut parte din seria 8. După 11 meciuri, seria a fost câștigată de ACS CIL Sighetu Marmației, cu 28 de puncte. La patru puncte distanță, CS Minaur Baia Mare a ocupat locul 3. CSȘ 2 Baia Mare a adunat 7 puncte și a terminat seria pe locul 10.

ACS CIL Sighetu Marmației

În urma acestor rezultate, ACS CIL Sighetu Marmației și CS Minaur Baia Mare s-au calificat în play-off. Pe locul 1 au terminat băimărenii această fază competițională, cu 48 de puncte, urmați – la două puncte – de gruparea din Sighetu Marmației. Cele două merg mai departe în etapa eliminatorie I. În 6 mai, ACS CIL Sighetu Marmației va juca acasă partida cu ACSM Ceahlăul Piatra Neamț. CS Minaur va întâlni pe propriul teren LPS Roman. Partidele încep la ora 12.00.

CSȘ 2 Baia Mare a mers în play-out, fază competițională terminată pe ultimul loc în seria 8.