Șase echipe din Baia Mare, Săpânța, Târgu Lăpuș, Vieșu de Sus și Tăuții Măgherăuș au participat la faza județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar – Cupa Tymbark Junior, la fotbal, categoria Under 12. Finala s-a disputat între micii fotbaliști din Săpânța și cei din Târgu Lăpuș, aceștia din urmă impunându-se cu 4-0. Liceul ”Grigore Moisil” Târgu Lăpuș (prof. Cristian Leșe) devine astfel campioana Maramureșului și se califică în etapa zonală.

Pe locul 2 s-a clasat Școala ”dr. Gheorghe Tite” Săpânța (prof. Gheorghe Stan). Băimărenii de la Școala ”George Coșbuc (prof. Mircea Oană) au ocupat locul 3. Pe 4 a terminat competiția echipa Școlii ”Alexandru Ivasiuc” Baia Mare (prof. Marius Bledea). Școala nr. 7 Vișeu de Sus (prof. Vasile Tomoiagă) s-a clasat pe locul 5, pentru ca Liceul ”Traian Vuia” Tăuții Măgherăuș (prof. Nicolae China) să fie pe locul 6.

Au fost acordate și premii speciale, toate fiind câștigate de reprezentanți ai Liceului ”Grigore Moisil” Târgu Lăpuș: cu 6 goluri, Lukas Agoston Pall a devenit golgeterul fazei județene, dar a fost cotat și cel mai bun jucător. Laurean Sergiu Filip a fost desemnat cel mai bun portar.

Sursă informații și foto: prof. Octavian Dragomir