Azi Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și Ripensia Timișoara, joc din cadrul etapei a treia din Liga 2.  Minaur n-a reușit nici în această etapă să obțină victoria, la fel cum nici echipa oaspete nu are vreun succes în acest sezon. S-a terminat 1-1, deși băimărenii au condus cu 1-0.

Minaur a deschis scorul în min. 11: corner de pe partea stângă bătut de Neacșu, Mondragon reia cu capul din 8 m în poartă. În min. 42 se restabilește egalitatea: Călin Tudor șutează la de 28 m central, mingea se duce oarecum în afara cadrului porții, Mondragon încearcă să blocheze, devierea îl păcălește pe Băilă și mingea intră în plasă: 1-1. În ultimul minut al primei reprize, Mondragon are șansa să readucă avantajul pe tabelă, dar șutul său nimerește transversala.

Partea a doua este mult mai săracă în faze de poartă. A fost însă și foarte cald.

• Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare; cca 1.000 spectatori
  • CS Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Raul Băilă – Cătălin Alexe, David Simion, Jhon Mondragon (căpitan), Iustin Neacșu, Ricky Gneba, Mircea Donca, Bogdan Rotar (55, Vasile Chițaș), Viorel Chinde (80, Alexandru Mărieș), Alin Văsălie (80, Răzvan Lazăr), Kevin Bakare (80, Cassama Muacir). Rezerve: Alexandru Costache – Marius Potcoavă, Alexandru Stoian, Raphael Stănescu, Ciprian Stanciu
  • Ripensia Timișoara (antrenor Robert Ivan): Șt. Dobre – Zamfirescu (46, Macrițchii), Țieranu, Fridrich, Gladun, Stoi (89, Stoica), Tudor Călin (66, Szimionaș) – Mogoș, Mihart (55, Vermeșan), Piftor, Gavra

După trei etape, Minaur ocupă locul 16 în clasament, cu 2 puncte. În etapa viitoare, 27 august, băimărenii vor juca în deplasare la Metaloblobus.

Sursă informații și foto: CS Minaur