După înfrângerea de pe propriul teren suferită în etapa precedentă de Liga 2 și după calificarea in extremis în grupele Cupei României în detrimentul unei grupări de Liga 4, băimărenii de la CS Minaur merg la Politehnica Iași. Un adversar care a pierdut un singur joc în eșalonul secund, în deplasare la CSA Steaua (1-2).

De la ora 11.00, mâine, CS Minaur joacă în deplasare la ACSM Politehnica Iași în a opta etapă din Liga 2. Băimărenii au pierdut cu 3-4 meciul de pe propriul teren disputat cu CSC Dumbrăvița în etapa precedentă. În timp ce ieșenii au scos un punct din deplasare la Unirea Slobozia (scor, 0-0). Cu 8 puncte, CS Minaur este pe locul 13 în clasament. 14 puncte a adunat Politehnica, ieșenii fiind pe locul 4.

Adversarii băimărenilor nu au pierdut în acest debut de campionat decât un singur joc (1-2) în deplasare la CSA Steaua. În consecință, pe teren propriu, ieșenii sunt neînvinși: 2-0 cu Pandurii, 2-1 cu Concordia, 1-0 cu Gloria Buzău. De cealaltă parte, băimărenii au disputat patru meciuri în deplasare: au pierdut două (0-3 cu Unirea Slobozia și cu Csikszereda Miercurea Ciuc), au făcut un egal (la 1) la FC Brașov și au repurtat o victorie (1-0) la Metaloglobus.

Pentru CS Minaur au înscris în acest sezon de eșalon secund: Bogdan Rotar 2, Jhon Mondragon 1, Viorel Chinde 2, Sergiu Ciocan 1 și Alexandru Stoian 1.

De la etapa 7 din campionat, însă, ambele grupări au fost implicate în Cupa României. CS Minaur a învins în prelungiri cu 5-4 în deplasare la Axiopolis Cernavodă. Politehnica a pierdut în prelungiri cu 6-7 în deplasare la CSC Dumbrăvița. (G.D.)