In extremis, CS Hunedoara a câștigat prima bătălie din faza finală a barajului pentru promovare în Liga 2. Lupta, însă, continuă. Iar meciul decisiv se dispută acasă la CS Minaur Baia Mare. În 8 iunie.

În faza finală a barajului pentru promovarea în Liga 2, CS Minaur Baia Mare a întâlnit azi în deplasare CS Hunedoara. Meciul disputat pe Stadionul ”Michael Klein” din Hunedoara a fost câștigat in extremis de gazde, scor 2-1 (1-1).

În minutul 12, Rodrigues Jairo, autogol, scorul este 0-1. Sergiu Arnăutu egalează circa două minute mai târziu. Tabela este închisă în minutul 89, de Alexandru Mogoș, scor 2-1. Un rezultat care lasă deschis deznodământul promovării. Prima bătălie a fost pierdută, dar ”războiul” pentru Liga continuă. În 8 iunie, de la 17.30, pe Stadionul ”Viorel Mateianu” din Baia Mare.

CS Hunedoara: Lefter – Iacob, Garutti, Jairo (min. 81, Vlad), Trășcan, Herghelegiu, Bradu (min. 73, Giura), Bedea (min. 46, Neacșa), Buș (min. 46, Mogoș), Arnăutu, Roșu (min. 73, Simon). Rezerve neutilizate: Deak – Cristian, Mitran, Dumitru. Antrenor, Florin Maxim.

CS Minaur Baia Mare: Băilă – Potcoacă, Lazăr, Mondragon, Simion, Jucan (min. 84,  Petran), Gneba, Chinde, Văsălie, Donca, Stanciu (min. 78, Stănescu). Rezerve neutilizate:  Breban – Oiță, Matei, Tand, Ciocan, Petre. Antrenor: Ciprian Danciu.

Duelurile din etapa finală a barajului de promovare în Liga 2: Dante Botoșani – SC Oțelul Galați 1-1, CS Tunari – Progresul Spartac 0-4, CSM Slatina – AFC Odorheiu Secuiesc 0-0, CSC Dumbrăviţa – CSM Reșița 0-0, CS Hunedoara – CS Minaur Baia Mare 2-1. Învingătoarele din cele cinci confruntări vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2022/2023 al Ligii 2. (G.D.)

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare, CS Hunedoara