Elevii și dascălii Liceului Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni și-au omagiat patronul spiritual printr-o serie de manifestări. Din care sportul nu a lipsit.

Inedit a fost concursul de bowling, care a fost câștigat de următorii elevi din clasa a III-a: Roberta Sofia Bessenyei – premiul I, Alesia Nicola Croitori – premiul II și Luana Larissa Gelatu – premiul III. Dragoș Andrei Mitrea a fost considerat ”cel mai ambițios participant”. În timp ce Giulia Daniela Rezmiveș a avut ”cea mai bună aruncare”.

Cupa ”George Pop de Băsești” la șah a adunat la startul primei ediții 13 participanți. David Cristian Oașn (clasa a IX-a) a câștigat premiul I. A fost urmat, pe locul II, de Alin Claudiu Temle (clasa a IX-a). Pe locul III s-a clasat Denis Miki Uivari (clasa a XI-a).

În 23 februarie 1919 s-au împlinit 103 ani de moartea lui George Pop de Băsești. Liceul Teoretic ”George Pop de Basesti” din Ulmeni a organizat o săptămână de evenimente omagiale. (G.D.)

Mai multe despre evenimentele de la Liceul Teoretic ”George Pop de Băsești” Ulmeni, aici.

Sursă informații și foto: Liceul Teoretic ”George Pop de Băsești” Ulmeni