Liceenii, invitați să își creeze propriul joc sau o lecție interactivă

Competiția Java – Programează în Greenfoot provoacă elevii de liceu să își pună cunoștințele teoretice dobândite la orele de informatică în practică, învățând cum să își creeze propriul joc sau lecție interactivă în platforma Greenfoot.

Elevii participanți au ocazia să învețe bazele celui mai utilizat limbaj de programare din lume – Java, folosindu-se de creativitate și lucru în echipă, precum și să fie recunoscuți pentru efortul lor.

Tema proiectului înscris la competiția Java – Programează în Greenfoot trebuie să fie un joc sau o lecție interactivă, iar obiectivul este simplificarea noțiunilor teoretice prin punerea lor în practică.

Echipele participante trebuie să fie formate din doi elevi și un profesor coordonator.

Înscrierile în competiție se pot face aici până în 22 februarie. Câștigătorii vor fi desemnați în 16 martie.

Competiția este organizată de Adfaber și sponsorizată de Oracle Academy.

Detaliile sunt disponibile aici.

Sursă informații și foto: Adfaber

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.