Muzeul de Istorie și Arheologie | O statuetă antropomorfă de la Mesteacăn, exponatul săptămânii

O statuetă antropomorfă din epoca târzie a bronzului de la Mesteacăn este exponatul săptămânii la Muzeul Județean de Istorie și Arheologie. Până în 5 iunie exponatul poate fi văzut în spațiul special amenajat la intrarea în muzeu, pe strada Monetăriei 1-3.

Cu prilejul săpăturilor arheologice întreprinse de Georgeta Maria Iuga în anii 1978-1979, în așezarea situată în locurile de hotar La Parhon și Valea Caselor din localitatea Mesteacăn, au fost descoperite trei statuete antropomorfe fragmentare realizate din lut ars.

Statueta prezentată de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie are în secțiune formă cvasi-triunghiulară. Capul are forma conică, umerii arcuiți continuă cu brațele redate stilizat prin două mici proeminențe semicirculare, talia este îngustată, iar partea inferioară are formă de clopot. Piesa este decorată pe ambele fețe cu diferite motive. Cele situate pe capul statuetei pot sugera coafura, podoabele prinse în păr sau așezate pe cap. Cele situate pe corp pot fi interpretate ca broderia veșmintelor și/sau tatuaje ori diferite tipuri de accesorii vestimentare – podoabe realizate din bronz. Forma de clopot a părții inferioare sugerează o rochie sau fustă, fapt care indică o reprezentare feminină – fie o divinitate, fie o adorantă sau preoteasă.

Piesele de acest fel sunt interpretate, cel mai adesea, ca obiecte de cult. Materialele arheologice – fragmente ceramice – descoperite în asociere cu statueta relevă faptul că aici a existat o locuire din epoca târzie a bronzului, cultura Suciu de Sus, faza a II-a, ce datează din a doua jumătate a mileniului II î.Hr.

Dimensiunile piesei: înălțimea 5,4 cm, grosimea maximă la bază 2,5 cm, lățimea brațelor 2,8 cm.

Sursa: Muzeul Județean de Istorie și Arheologie. Text: Dan Pop, muzeograf. Foto: Zamfir Șomcutean, conservator

CITEȘTE ȘI: Un trofeu din Mina Ilba

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.