Cristina Laslo de la CS Minaur Baia Mare ocupă locul 1 în clasamentul celor mai bune rezultate din sporturile olimpice obținute pentru Maramureș în 2021. În ierarhia superlativelor neolimpice, locul 1 este al lui Flavius Alexandru Armaș de la CS Condor Baia Mare. Echipa feminină de handbal CS Minaur Baia Mare este considerată cea mai bună în topul seniorilor, CSȘ 2 Baia Mare (rugby în 7, Under 19) este locul 1 în topul echipelor de juniori.

Peste 1.300 de rezultate a contabilizat Direcția Județeană pentru Sport și Tineret în vederea alcătuirii clasamentelor superlativelor sportive din Maramureș în 2021. Au rezultat mai multe clasamente: sporturi olimpice, sporturi/discipline neolimpice, premii speciale, echipe (seniori și juniori), veterani.

În algoritmul de calcul al rezultatelor s-au luat în considerare punctele obținute conform grilei de punctaj elaborată de Ministrul Tineretului și Sportului, alegându-se un singur rezultat pe tip de competiție (Campionat Mondial, Campionat European, Cupă Europeană, Cupă Mondială, Campionat Balcanic, Campionat Național). Acest fapt a făcut ca mai mulți sportivi să se regăsească pe aceași treaptă a clasamentului, ei cumulând același număr de puncte.

Cristina Laslo (foto – CS Minaur Baia Mare)
Top Sport Maramureș 2021, sporturi olimpice

1. Cristina Laslo (handbal, CS Minaur Baia Mare; antrenori – Costică Buceschi, Magda Kovacs, Claudia Cetățeanu, Raul Fotonea și Daniel Apostu)
2. Andrei Poci (atletism, LPS Baia Mare; antrenori – Ion Tăbăcioiu, Adrian Bonaț)
3. Răzvan Ioan Nicoară (atletism, LPS Baia Mare; antrenor – Dana Dragoș).
Delia Gherghel (schi, CSȘ Baia Sprie; antrenor – George Scurt)
4. Gheorghe Florinel Bledea (atletism, LPS Baia Mare; antrenor – Dana Dragoș)
5. Vlad Ciupac (tir, CSM Baia Mare; antrenor – Emil Marinescu)
Darius Mociag (tir, CSM Baia Mare; antrenor – Emil Marinescu)
6. Samuel Gabriel Roman (box, CSȘ 2 Baia Mare; antrenori – Claudiu Râșco și Bogdan Bota)
Vanessa Popa Raț (înot, CSȘ 2 Baia Mare; antrenor – Iuliu Petky)
Luca Ștefan Ichim (înot, LPS Baia Mare; antrenor – Adrian Gheorghel)
Maria Toma (schi, CSȘ Baia Sprie; antrenor – George Scurtu)
Vasile Batin (atletism, LPS Baia Mare; antrenor – Adrian Bonaț)
Marian Varga (atletism, LPS Baia Mare; antrenor – Adrian Bonaț)
7. Alexandra Mihali (înot, CSM Baia Mare; antrenor – Eniko Palencsar)
8. Roland Kupas (kaiac-canoe, CS Simared Baia Mare; antrenor, Costel Bașa)
Andreea Dogaru (schi, CSȘ Baia Sprie; antrenor – Eva Linda Trif)
9. Bogdan Pânzaru (kaiac-canoe, CS Simared Baia Mare; antrenor, Costel Bașa)
10. Jennifer Nagy Remețean (schi, CSȘ Baia Sprie; antrenor – Sebastian Selejan)

Top Sport Maramureș 2021, sporturi olimpice

1. Flavius Alexandru Armaș (karate shotokan, CS Condor Baia Mare; antrenor – Ioan Viorel Duță)
2. Ana Hevesi (taekwon-do ITF, CS TKD Ardealul Baia Mare; antrenor – Andrea Orban)
Cosmin Zetea (taekwon-do ITF, CS Știința – Dragonul Baia Mare; antrenor – Dan Goron)
3. Iuliana Giurgiu (culturism, CS Gold Star Baia Mare; antrenor – Monica Mureșan)
4. Cristian Popa (taekwon-do ITF, CS Știința – Dragonul Baia Mare; antrenor – Dan Goron)
5. Octav Alexan (planorism, Aeroclub Baia Mare; antrenor – Alin Droboș)
6. Dora Ivasuc (taekwon-do ITF, CS Știința – Dragonul Baia Mare; antrenori – Dan Goron și Remus Catricicău)
7. Amalia Mali (fitness, CSM Baia Mare; antrenor – Maria Szabo)
Mădălin Georgel Nistor (karate kyokushin, CS Kanku Baia Mare; antrenor – Grigore Petruț)
8. Mihaela Mariș (parașutism, Aeroclub Baia Mare; antrenor – Cristina Stenczel)
Larisa Pop (taekwon-do ITF, CS TKD Ardealul Baia Mare; antrenor – Andrea Orban)
9. Bogdan-Radu Petrean (karate kyokushin, CS Kanku Baia Mare; antrenor – Grigore Petruț)
10. Gianina Suciu (fitness, CSM Baia Mare; antrenor – Maria Szabo)
11. Alex Rusu (dans sportiv, CS Rus Team Baia Mare; antrenor – Alexandru Rusu)
Maya Rusu (dans sportiv, CS Rus Team Baia Mare; antrenor – Alexandru Rusu)
Ovidiu Cojocaru (rugby, CSM Știința Baia Mare; antrenor: Eugen Apjok)
Attila Ciorba (tir, CSM Baia Mare; antrenor – Emil Marinescu)
Bogdan Pop (sambo, CSM Baia Mare; antrenor – Denis Pop)
Alexandru Jurge (culturism, CS Gold Star Baia Mare; antrenor – Monica Mureșan)
Oana Dolha (kempo, CSM Baia Mare; antrenor – Daniel Țura)
Alexandra Creciun (orientare, CS Știința – Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen, Lucia Pop)
Dora Rus (orientare, CS Știința – Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen, Lucia Pop)
Andrei Buda (sambo, CSM Baia Mare; antrenor – Bogdan Pop)
Damaris Funeczan (sambo, CSM Baia Mare; antrenor – Vasile Pop)
12. Andreea Manu (orientare, CS Știința – Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen, Lucia Pop)
Ștefania Peleș (orientare, CS Știința – Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen, Lucia Pop)
Tania Sabou (orientare, CS Știința – Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen, Lucia Pop)

Flavius Alexandru Armaș, alături de antrenorul Viorel Duță (sursă foto: Facebook/Comuna Farcasa Maramures)
Top Sport Maramureș 2021, echipe seniori

1. CS Minaur Baia Mare (handbal feminin)
2. CSM Știința Baia Mare (rugby)
3. CS Minaur Baia Mare (handbal masculin)
4. CS Știința Explorări Baia Mare (volei masculin)
5. ACS Fotbal Feminin Baia Mare (fotbal feminin)

CS Minaur Baia Mare (credit foto – Alex Nicodim)
Top Sport Maramureș 2021, echipe juniori

1. CSȘ 2 Baia Mare (rugby în 7, Under 19)
2. CSȘ 2 Baia Mare (handbal feminin, junioare 2)
3. CSȘ 2 Baia Mare (oină feminin, juniori 1)

CSȘ 2 Baia Mare (sursă foto CSȘ 2 Baia Mare)
Top Sport Maramureș 2021, premii speciale

Paul Rednic (dans sportiv, CS Rus Team; antrenor – Alexandru Rusu)
Alexandra Giurgiu (fitness, CS Gold Star Baia Mare; antrenor – Monica Mureșan)
Carmen Szatmary (jiu jitsu brazilian, ACS Legloccks; antrenor – Simionel Ciupei)
Denis Pop (jiu jitsu brazilian, ACS Legloccks; antrenor – Simionel Ciupei)
Anamaria Petric (karate kyokushin, CS Kanku Baia Mare; antrenor – Grigore Petruț)
Narcisa Bizo (kempo, CSM Baia Mare; antrenor – Daniel Țura)
Oana Dolha (kempo, CSM Baia Mare; antrenor – Daniel Țura)
Raul Ciucă (kickbox, ACS Kickbox Baia Mare; antrenor – Oliver Polgar)
Giulia Catrișcău (kung fu wushu, CS Wing Chun Baia Mare; antrenor – Elian Micu)
Lorena Micu (kung fu wushu, CS Wing Chun Baia Mare; antrenor – Elian Micu)
Iulia Fazakas (majorete, ACS Colibri; antrenor – Alina-Maria Szabo)
Anca Deac (orientare, CS Știința-Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen și Lucia Pop)
Alexandra Roman (orientare, CS Știința-Electrosistem Baia Mare; antrenori – Istvan Sebestyen și Lucia Pop)
Raul Petrovan (planorism, Aeroclub Baia Mare; antrenor – Alin Droboș)
Mihaela Trifoi (șah, CSM Sighetu Marmației; antrenor – Ioan Costiuc)
George Ileana (șah, Clubul de Șah al Municipiului Baia Mare; antrenor – Ioan Daniel Pop)
Anamaria Suciu (sambo, CSM Baia Mare; antrenor – Alin Popdan)
Ionuț Tomoioagă (skandenberg, CS Unirea Șișești; antrenor – Olimpiu Făt)
Bogdan Ghișa (skandenberg, CS Unirea Șișești; antrenor – Olimpiu Făt)
Patric Iluț (skateboarding, CS Extrem Rivulus)

Patric Iluț (sursă foto – arhiva personală)
Nicoleta Sasu (foto – arhiva personală)
Top Sport Maramureș 2021, seniorii sportului maramureșean

Nicoleta-Marinela Sasu (atletism, ACS Athletic Târgu Lăpuș)
Artur-Ianoș Mikloș (atletism, ACS Athletic Târgu Lăpuș)
Marin Avram (atletism, ACS CSSA Școala Alergării)
Ferencz Deak Crăciun (atletism, ACS CSSA Școala Alergării)
Maria Moiș (atletism, CSM Baia Mare)
Emil Giurgiu (culturism, CS Gold Star Baia Mare)
Iuliana Giurgiu (culturism, CS Gold Star Baia Mare)
Oliver Polgar (kickbox, ACS Kickbox Baia Mare)
Delia Ana Kovacs (înot, CS Gold Stars)
Liviu Bursuc (înot, CS Gold Stars)
Octavian Stoica (înot, CS Gold Stars)
Istvan Hitter (înot, CS Gold Stars)
Bogdan Nicule (înot, CS Gold Stars)
Octavian Răzvan Goga (înot, CS Gold Stars)
Denisa Vlad (înot, CS Gold Stars)
Paul Borbileanu (înot, CS Gold Stars)
Lucia Pop (orientare, CS Știința-Electrosistem Baia Mare)
Istvan Sebestyen (orientare, CS Știința-Electrosistem Baia Mare)
Gheorghe Nicu (orientare, CS Știința-Electrosistem Baia Mare)
Mircea Pop (orientare, CS Maratin Rivulus Dominarum)
Olimpiu Făt (skandenberg, ACS Unirea Șișești)
Robert Ladislau Miskolczi (wushu kung fu, CS Wing Chun Baia Mare)

Rezultatele cu care au punctat sportivii, aici.

Sursă informații: Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș. Foto deschidere: Pixabay.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.