Selecționata Romanian Wolves va intra într-un prim stagiu de pregătire în vederea participării la Rugby Europe Super Cup, competiția intercluburi a cărei a doua ediție va începe în luna septembrie. Staff-ul tehnic a selecționat un lot extins de 68 de sportivi, toți evoluând în campionatul intern, printre aceștia regăsindu-se actuali ”stejari”, dar mai ales tineri jucători, care pot face pasul la naționala de seniori.

Primul stagiu de pregătire al selecționatei va începe pe 5 iunie, la Snagov, lotul extins fiind împărțit în două grupe, având în vedere că unele echipe de club încă mai au meciuri, dar și faptul că unii dintre jucătorii convocați își dau bacalaureatul. Astfel, primul grup de 32 de jucători are stagiu în perioada 5 iunie-12 iunie, iar cel de-al doilea, de 36 de jucători, între 13 și 19 iunie.

Staff-ul Romanian Wolves este format din Sosene Anesi, antrenor principal, Alexandru Tudori și Viliami Moala – antrenori secunzi, Daniel Carpo – antrenor coordonator (GPS), Adina Dreve – preparator fizic, Vlad Ilie – medic, Cosmin Dumitrașcu – kinetoterapeut, Iustin Ilioiu – manager.

Stagiul 5 – 12 iunie

  • Pilieri: Iulian Ailincăi (CSM Galați), Vasile Balan (CSA Steaua), Marius Lungu (CSA Steaua), Rareș Straja (CSA Steaua)
  • Taloneri: Marian Bodorin (LPS Constanța), Tudor Butnariu (CSA Steaua)
  • Linia a doua: Alin Burduja (CSA Steaua), Ionuț Donici (CS Știința Petroșani), Virgil Ghenea (CSA Steaua), Luigi Ostoni, Andrei Pricopie (U Cluj)
  • Linia a treia: Cristi Boboc (CSA Steaua), Dragoș Ser (CSA Steaua), Sam Swanepoel (CS Dinamo), Ionuț Tudor (CS Știința Petroșani), Damian Strătilă (CSA Steaua)
  • Mijlocași la grămadă: Robert Ionașcu (CS Dinamo), Sorin Pândichi (CSA Steaua)
  • Mijlocași la deschidere: Ovidiu Neagu (CS Dinamo), Gabriel Pop (CS Dinamo)
  • Centri/ aripi/ fundași: Alin Andrei (RC Grivița UNEFS București), Tudor Boldor (CSA Steaua), Cristi Bumbac (CSU Cluj), Mihai Graure (ACSOV Pantelimon), Toma Mîrzac (U Cluj), Dylan Schwartz (CS Dinamo), Teodor Ursu (U Cluj), Dean Ackermann (CS Dinamo), Sioeli Lama (CSA Steaua), Robert Neagu (CSA Steaua), Marius Simionescu (CS Dinamo), Marian Muntianu (LPS Constanța)

Stagiul 13-19 iunie

  • Pilieri: Ciprian Chiriac (SCM USAMVB Timișoara), Costel Grămadă (CSM Știința Baia Mare), Domițian Mureșan (CSM Știința Baia Mare), Laurențiu Nica (SCM USAMVB Timișoara), Florian Ciocoiu (CS Dinamo), Alexandru Gordaș (CS Dinamo), Dorin Tică (CS Dinamo)
  • Taloneri: Sergiu Puescu (CS Dinamo), Sebastian Vasilovici (SCM USAMVB Timișoara)
  • Linia a doua: Ștefan Iancu (CSM Știința Baia Mare), Sebastian Rusu (CSS Gura Humorului), David Trăușan (SCM USAMVB Timișoara), Andrei Toader (CS Dinamo)
  • Flankeri: Alexandru Alexe (CSM Știința Baia Mare), Kemal Altinok (SCM USAMVB Timișoara), Silviu Grădinaru (CSM Știința Baia Mare), Robert Murariu (SCM USAMVB Timișoara), Vlad Neculau (SCM USAMVB Timișoara), Vlăduț Sidău (CSS Gura Humorului), Etienne Terblanche (CS Dinamo), Eduard Cioroabă (CNAV Dinamo)
  • Mijlocași la grămadă:  Vlăduț Bocăneț (CSM Știința Baia Mare), Alin Conache (SCM USAMVB Timișoara)
  • Mijlocași la deschidere: Dănuț Jipa (SCM USAMVB Timișoara), Mihai Mureșan (CSM Știința Baia Mare), Luca Nichitean (CSM Știința Baia Mare)
  • Centri/ aripi/ fundași: Alexandru Bucur (CSM Știința Baia Mare), Robert Cioltan (CSS Gura Humorului), Tevita Manumua (SCM USAMVB Timișoara), Darin Onț (CSM Știința Baia Mare), Paul Popoaia (CSM Știința Baia Mare), Mihai Lămboiu (CSM Știința Baia Mare), Taliauli Sikuea (CSM Știința Baia Mare), Romeo-Corrado Ștețco (SCM USAMVB Timișoara), Iulian Melinte (CS Dinamo).

Sursă informații și foto: Rugby România

CITEȘTE ȘI: Skandenberg | Campionul campionilor se va stabili în Baia Sprie

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.