Maramureșul a găzduit, în perioada 2-9 iulie, Campionatul Mondial de orientare în alergare pentru tineret (JWOC 2023). Peste 300 de concurenți și 80 de oficiali provenind din 40 de țări au participat la eveniment. Pentru România au evoluat 12 sportivi, trei dintre aceștia fiind legitimați la CS Electro Sistem Baia Mare. Este vorba despre Cătălin Vădean, Alexandra Roman și Andreea Manu. Au fost programate cinci probe: primele două pe străzile din Baia Mare, următoarele trei în pădurile din preajma orașului Cavnic.

Sprint urban

Proba de sprint urban a deschis competiția. Medalia de aur în proba feminină a revenit sportivei din Ungaria, Rita Maramarosi (timp 15:13), norvegianca Pia Young Vik a câștigat argintul (15:37), pentru ca finlandeza Eeva Liina Ojanaho să obțină bronzul (15:50). Băimărencele au terminat această probă pe pozițiile 124 (Andreea Manu, timp 21:51) și 135 (Alexandra Roman, timp 23:46).

La masculin, Anselm Reichenbach din Germania s-a impus în proba de sprint urban (timp 15:47). A fost urmat pe locul II de francezul Guilhem Verove (15:55) și de germanul Jurgen Joonas (15:56) pe III. Cătălin Vădean a obținut cel mai bun rezultat pentru România în această probă: locul 39 (17:21).

Ștafetă mixtă

A doua probă de pe agenda Campionatului Mondial de orientare în alergare pentru tineret a fost cea de ștafetă mixtă. La feminin, Ungaria devine campioană mondială (timp cumulat de 49:44), Norvegia câștigă argintul (49:57), podiumul fiind completat de Finlanda (50:11). Ștafeta 1 a României, din care a făcut parte și Cătălin Vădean, a ocupat locul 22 (56:26).

Medie distanță

În proba de medie distanță, aurul a fost adjudecat de elvețianca Henriette Radzikowski (25:42). Pe locul secund s-a plasat Lucie Dittrichova (Cehia, 25:46), pentru ca norvegianca Pia Young Vik să obțină bronzul (25:56). Andreea Manu s-a clasat pe locul 88 (36:43) – cea mai bună clasare a unei românce în această probă, iar Alexandra Roman pe 125 (44:51).

La masculin s-a impus suedezul Hannes Mogensen (24:39). Cehul Jakub Chaloupsky s-a situat pe locul II (25:22), locul III revenindu-i danezului Oscar David Brom Jensen (25:55). Cătălin Vădean a obținut cel mai bun rezultat pentru România în această probă: locul 31 (29:57).

Cătălin Vădean, locul 31 din 176 de concurenți
Lungă distanță

Cehoaica Lucie Dittrichova a câștigat proba de lungă distanță (57:28). Elvețianca Henriette Radzikowski a obținut argintul (57:29), iar bronzul a mers la norvegianca Pia Young Vik (58:33). Alexandra Roman a terminat proba pe locul 97 (1:30:17), iar Andreea Manu pe 128 (2:00:52).

Proba masculină a fost dominată de vicecampionul mondial al probei precedente, cea de medie distanță, cehul Jakub Chaloupsky reușind cu timpul de (71:20) să obțină titlul de campion mondial, cu un avans de peste 3 minute față de suedezul Noel Braun (74:28) respectiv elvețianul Pascal Schaerer (75:12). Cătălin Vădean a bifat din nou cea mai bună clasare a unui român: locul 52 (1:30:42).

Ștafetă

Ștafeta a fost proba care a închis ediția 2023 a Campionatului Mondial de orientare în alergare pentru tineret. Ungaria a câștigat aurul (timp cumulat, 1:20:44). Argintul i-a revenit Cehiei (1:20:45), iar bronzul a fost adjudecat de Norvegia (1:21:14). Cehia a câștigat ștafeta masculină (1:34:33), elvețienii s-au clasat pe II (1:34:52), pentru ca bronzul să meargă la finlandezi (1:37:51). Ștafeta din care a făcut parte și Cătălin Vădean s-a clasat pe locul 27 (2:03:00).

Sursă informații și foto: JWOC 2023