Handbal | România, din nou la Mondial: ”Este vorba despre visuri care prind contur” (Florentin Pera)

Sursă foto: FRH

Naționala de senioare a României a câștigat cu 31-18 (14-11) meciul disputat ieri cu Italia în a doua manșă a play-off-ului pentru calificarea la Campionatul Mondial 2025. În prima manșă, victoria a fost tot a ”tricolorelor”, cu 30-21 (17-8). Naționala României se califică astfel la Campionatul Mondial de handbal feminin, a XXVII-a ediție, care va avea loc între 27 noiembrie și 14 decembrie 2025 în Germania și Olanda cu 32 de echipe la start. Din lotul ”tricolor” a făcut parte și Yuliya Dumanska de la CS Minaur Baia Mare.

„Ne-am dorit enorm această calificare la Campionatul Mondial din 2025 și ne bucurăm că am reușit să o obținem împreună – ca echipă, ca familie. Jucătoarele au dat totul pe teren: cu inimă, cu determinare și cu un respect profund față de tricoul naționalei.
Această performanță nu reprezintă doar un meci sau un rezultat, ci încununează un parcurs început cu multă muncă, încredere și ambiție. Este vorba despre visuri care prind contur și despre pașii siguri pe care îi facem, etapă cu etapă, către obiective majore. Unul dintre cele mai importante pentru noi rămâne calificarea la Jocurile Olimpice din 2028. Știm că drumul nu va fi ușor, dar avem o generație care merită să lupte pentru acest ideal”, a declarat selecționerul Florentin Pera, citat de Federația Română de Handbal.

România a participat la toate turneele finale de Campionat Mondial și a cucerit patru medalii mondiale: una de aur (1962), două de argint (1973 și 2005) și una de bronz (2015). La cea mai recentă ediție, ”tricolorele” s-au clasat pe locul 12. Campioană mondială en-titre este Franța.

Sursă: IHF

Știre actualizată

CITEȘTE ȘI:
Handbal – play-off CM 2025 | Victorie în Italia și pas decisiv spre Mondial

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.