Victorie cu 37-27 (20-16) a adus pentru CS Minaur în această seară meciul disputat pe propriul teren cu CSM Sighișoara în cadrul etapei 16 din Liga Zimbrilor. Un succes binevenit cu câteva zile înainte de prima manșă a optimilor EHF European Cup.

5-1 este scorul după primele cinci minute de joc și se prefigurează un meci într-un singur sens, menit să respecte faptul că adversarele ”locuiesc” în poluri opuse de clasament (CS Minaur, locul 3; CSM Sighișoara, locul 13). Doar că oaspeții înscriu de cinci ori consecutiv și scorul este 5-6 după alte cinci minute de joc. O singură dată mai conduc sighișorenii, la 6-7 în minutul 12. Băimărenii punctează de trei ori la rând, scorul devine 10-7 la mijlocul primei reprize. Și până la fluierul final gazdele vor fi permanent în avantaj. Avantaj de maximum cinci goluri în prima repriză: 18-13 (min. 27), 19-14 (min. 28), 20-15 (min. 30). La pauză scorul este 20-16.

În debutul actului secund scorul se mai strânge, oaspeții apropiindu-se la un singur gol: 23-22 (min. 41). Moment din care echilibrul, atât cât a fost, se rupe. De tot. De la 25-23 (min. 46), băimărenii se duc la 28-23 (min. 49). Iar apoi de la 28-25 (min. 51), plusează pentru 34-25 cu patru minute înainte de finalul partidei. Diferența maximă la care se ajunge este de 10 goluri: 36-26 (min. 58), 37-27 (min. 60).

CS Minaur Baia Mare – CSM Sighișoara 37-27 (20-16)

CS Minaur: Al-Khafadji (4 intervenții), Terekhov – Kotrc 8, Cumpănici 5, Da Silva Molino 5, Cip 4, E. Pop 3, Kozakevych 2, Fotache 2, Vujovic 2, Nagy 2, Chiș 1, Botea 1, Ivanovic 1, V. Pop 1, Ardelean.
CSM Sighișoara: Țenghea (5), Niculai (2) – Leordean 7, Olaru 3, Șomlea 3, Căpățână 2, Baba 2, Teca 2, Asoltanei 2, Olteanu 2, Santeiu 1, Pop 1, Călinescu 1, Vancea 1, Dobra, Mărginean.

Este a 12-a victorie repurtată de CS Minaur în acest sezon de Liga Zimbrilor, handbaliștii antrenați de Alexandru Sabou acumulând 38 de puncte. Pentru sighișoreni, a 13-a înfrângere. Duminică, 11 februarie, de la ora 18.00, CS Minaur întâlnește în Baia Mare echipa RK Vogošca (Bosnia și Herțegovina) în prima manșă a optimilor EHF European Cup. Returul se va disputa în 18 februarie. (G.D.)

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare