În deschiderea etapei 24 din Liga Zimbrilor, CS Minaur Baia Mare a evoluat în această seară în deplasare la CS Universitatea Cluj.

Până la maximum patru goluri s-au distanțat gazdele în prima repriză (8-4, min. 12), până la cel mult trei goluri oaspeții (15-18, min. 30). Ultima oară clujenii sunt în avantaj la scorul 10-9, în minutul 17. Actul secund seamănă cu un recital CS Minaur. Până în minutul 42 băimărenii au maximum 5 goluri avantaj. De la 23-27 (min. 42), însă, oaspeții se desprind la 23-33 (min. 47). Și chiar și iluzia unui oarecare posibil echilibru se rupe. La 11 goluri diferență între cele două adversare de azi se ajunge în minutul 57: 28-39. Meciul se închide la scorul 30-40.

Universitatea Cluj – CS Minaur Baia Mare 30-40 (15-18)

Cluj-Napoca: Siavoshishahenayati (6 intervenții), Vlad Coman (1) – Nosrati 7, Alexandru Coman 6, Hossu 6, Makaria 4, Adoreanu 3, Paul 2, Noțigan 1, Ajdin 1, Coroian, Ostace, Ghivil, Hrimiuc, Kereki, Nivard.

Baia Mare: Terekkhov (6), Buzogany (10) – Botea 7, Nagy 6, Cumpănici 4, Kotrc 4, Da Silva Molino 4, Fotache 4, Vujovic 3, Kozakevych 3,Sabou 2, Ardelean 1,  Cip 1,  Erik Pop 1, Vujic.

Cu această victorie, CS Minaur Baia Mare ajunge la 54 de puncte, securizându-și astfel poziția a treia în clasamentul Ligii Zimbrilor, ediția 2023/2024, cu două etape înainte de finalul campionatului. (G.D.)