CS Minaur a învins cu 36-26 (18-11) echipa RK Vogošca (Bosnia și Herțegovina), în prima manșă a optimilor de finală din EHF European Cup. Meci disputat în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Despre echilibru (relativ) se poate vorbi în primele 11 minute de joc. De la 6-4 (min. 11), băimărenii se desprind la 11-4 (min. 17). Distanța maximă între cele două adversare este de 8 goluri în prima repriză, înregistrată prima dată în minutul 20 la scorul 13-5. După 30 de minute de joc tabela indică 18-11. Actual secund se dispută chiar într-un singur sens, gazdele menținându-și adversarii la distanțe confortabile. De la 19-12 (min. 32), CS Minaur punctează la foc automat și duce scorul la 24-12 (min. 40). 12 goluri este de altfel cea mai mare diferență înregistrată în acest joc care se termină cu 36-26.

CS Minaur Baia Mare – RK Vogošca 36-26 (18-11)

CS Minaur: Terekhov (17 intervenții), Al-Khafadji (4) – Kotrc 7, Botea 5, Cumpănici 4, da Silva 4, Kozakevych 4 (unul din 7m), Vujovic 3 (1), Cip 3, Pop 2, Fotache 2, Nagy 2 (1), Chiș, Pop, Ardelean.

Vogošca: Mustapcic (4), Carsalija (5), Trapara – Ombasa 5 (1), Semic 5, Barakovic 4, Buric 3, Cabaravdic 3, Sestan 2, Djapo 2, Rujanac 1, Tahirovic 1, Kadric, Zulfic, Omanovic.

Returul se va juca duminică, 18 februarie, de la ora 18.00.

În optimile EHF European Cup evoluează și Steaua, în compania HCB Karvina (Cehia). În meciul tur, disputat în București, Steaua a câștigat cu 28-27. Returul e programat în 17 februarie.

Sursă foto: CS Minaur Baia Mare