CS Minaur Baia Mare s-a impus în această seară cu 28-25 în fața celor de la Parnassos Strovolou în primul joc din 16-imile EHF European Cup.

Traseul european al CS Minaur Baia Mare a început azi în Nicosia, în compania Parnassos Strovolou. Joc contând pentru 16-imile EHF European Cup.

O primă repriză echilibrată, în care ciprioții s-au aflat în avantaj doar de două ori: 1-0 (min. 2) și 10-9 (min. 23). Cea mai mare diferență a fost de trei goluri și s-a înregistrat în minutul 16: 5-8. Primul act se termină la scorul 13-15. În actul secund băimărenii se desprind la maximum cinci goluri (18-23, min. 48; 19-24, min. 51; 20-25, min. 52; 21-26, min. 56), tot ce reușesc gazdele fiind să se mențină aproape de adversara lor. Jocul se termină cu scorul de 25-28.

Parnassos Strovolou – CS Minaur Baia Mare 25-28 (13-15)

Parnassos: Tartios (13 intervenții), Roussos – Papakyprianou 10, Nikiforou 5, Chalaris 5, Stoumpis 2, Demosthenous 1, Christodoulou 1, Giannopoulos 1, Michaelides, Evdokimov, Constantinou, Hadjidaki, Lazzarin, Keramidas, Makris. Antrenori: Charalambos Petrou și Christos Chadjisoteriou.
Minaur: Ciobanu (7), Pop (1) – Căbuț 6, Cip 5, Buzle 4, Haiduc 4, Kotrc 3, Araujo 2, De Toledo 2, Csepreghi 1, Cristescu 1, Ramba, Skrobic, Bușecan, Bera, Nagy. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou.

Mâine are loc manșa secundă, de la ora 17.00. Meciul poate fi urmărit aici.

Sursă informații: Federația Europeană de Handbal. Sursă foto: Facebook / Parnassos Strovolou