Cu scorul general 68-61, CS Minaur se califică în turul 3 al EHF European Cup, după ce ieri și azi băimărenii s-au impus în fața celor de la Hapoel SP Ashdod HC cu 35-32 (turul manșei 2), 33-29 (returul manșei 2). Ambele jocuri s-au disputat în Sala polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare.

Băimărenii (care azi teoretic au fost oaspeți) înscriu trei goluri consecutive în debutul partidei retur și este 0-3 în minutul 4. După trei minute, este egal la 3. Minutele următoare decurg sub semnul echilibrului. Ultima situație de egalitate din prima repriză se înregistrează în minutul 19: 9-9. Cu opt minute înainte de pauză, băimărenii reușesc să se distanțeze din nou la trei goluri: 11-14. Israelienii reușesc să strângă scorul în minutul 26 (14-15), dar nu mai au forța să egaleze. La pauză, 16-18.

În minutul 32, rămâne distanță de doar un gol între cele două adversare: 17-18. Băimărenii restabilesc mai apoi diferența de trei goluri: 17-20 (minutul 33). În minutul 36, Hapoel SP Ashdod HC egalează la 20. Ultimul egal al meciului este în minutul 42, la 23. De unde CS Minaur sprintează din nou spre trei goluri avans: 23-26 (min. 44). În minutul 52 băimărenii savurează pentru prima dată un avantaj de patru goluri: 26-30. Hapoel SP Ashdod HC revine: 29-30 (min. 56). Meciul se termină cu victoria băimărenilor la scorul de 29-33 și o calificare în turul 3.

Hapoel SP Ashdod HC – CS Minaur Baia Mare 29-33 (16-18)

Aruncări de la 7m: 3-3 (transformate 1-3, au ratat Vujacic, Stelman). Minute de eliminare: 8-16.
Hapoel SP Ashdod HC: Izhak (11 intervenții), Arsic – Levy 7, Babic 6 (1 din 7m), Vujacic 3, Biterman 3, Stelman 3, Levin 3, Kushmaro 2, Ben Guzi 1, Gera 1, Korodva, Guez, Liberman, Suissa. Antrenor: Andreja Vukojevic.
CS Minaur Baia Mare: Buzogany (9), Terekhov (4, a apărat 2 aruncări de la 7m), R. Pop – Kotrc 9 (3), Cip 6, Buzle 6, Vujovic 5, Buguleț 3, Huta 2, Vujic 2, Căbuț, Nagy, Teka, Bușecan, E. Pop, Da Silva Mollino. Antrenor: Alexandru Sabou.