După ce ieri CS Minaur s-a impus cu 28-25 în fața celor de la Parnassos Strovolou în primul joc din 16-imile EHF European Cup, în această seară băimărenii au bifat victoria cu 29-24 și, implicit, calificarea în optimi.

Echilibrat curg primele 30 de minute de joc, similar confruntării de ieri. Ciprioții se află în avantaj de trei ori (0-1, min. 1; 2-3, min. 4; 4-5, min. 8), ultimul egal al primului act înregistrându-se la 11 în minutul 21. Cea mai mare diferență a primei reprize este de trei goluri: 16-13 (min. 27). Scor la pauză, 16-14.

În actul secund, ciprioții egalează la 19 (min. 41), ultima situație de egalitate a jocului înregistrându-se în minutul 43: 20-20. Din minutul 48, de la scorul de 22-21, timp de circa opt minute, cei de la Parnassos Strovolou nu mai punctează. O fac în schimb cei de la CS Minaur, care duc scorul la 27-21 (min. 56) – aceasta fiind de altfel și cea mai consitență diferență a partidei. Meciul este câștigat de băimăreni cu scorul de 29-24.

CS Minaur Baia Mare – Parnassos Strovolou 29-24 (16-14)

CS Minaur Baia Mare: Ciobanu (4 intervenții) 1, Pop – Căbuț 6, Araujo 3, Bera 3, Haiduc 3, Kotrc 3, Skrobic 2, Cristescu 2, De Toledo 2, Cip 2, Csepreghi 1, Buzle 1. Ramba, Bușecan, Nagy. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou.
Parnassos Strovolou: Tartios (7), Roussos – Papakyprianou 8, Nikiforou 5, Chalaris 5, Evdokimov 3, Demosthenous 2, Giannopoulos 1, Michaelides, Constantinou, Christodoulou, Stoumpis, Hadjidaki, Lazzarin, Keramidas, Makris. Antrenori: Charalambos Petrou și Christos Chadjisoteriou.

Cu scorul general de 57-49, CS Minaur Baia Mare obține calificarea în optimile EHF European Cup.

Sursă informații: Federația Europeană de Handbal. Sursă foto: Facebook / CS Minaur Baia Mare