ACS HC Buzău 2012 este adversarul pe care CS Minaur Baia Mare îl va întâlni în sferturile Cupei României. Un adversar pe care l-a învins în ambele întâlniri din Liga Zimbrilor.

CS Minaur Baia Mare va evolua pe propriul teren în  sferturile Cupei României, în compania ACS HC Buzău 2012, după cum s-a stabilit azi prin tragere la sorți. Echipa din Buzău a eliminat în turul 1 CS Medgidia, scor 36-28. În turul 2, băimărenii au trecut cu 37-30 de Unirea Sânnicolau Mare, iar HC Buzău cu 31-29 de CSM Făgăraș. În Liga Zimbrilor, ambele întâlniri dintre Baia Mare și Buzău s-au terminat cu victorii pentru CS Minaur: 34-32 în etapa 7, 25-22 în etapa 20.

Revenind la Cupa României, meciurile din turul 3 al competiției sunt programate pentru 12 aprilie.

Cupa României – sferturi

CSM Constanța – Dinamo București
Universitatea Craiova – CSU din Suceava
CS Minaur Baia Mare – ACS HC Buzău 2012
Politehnica Iași/Potaissa Turda – CSM București

Turul 2 din Cupa României se încheie azi, odată cu meciul dintre Politehnica Iași și Potaissa Turda, care începe la ora 17.00.

Sursă informații: FRH. Sursă foto: CS Minaur Baia Mare (credit – Ovidiu Dragomir)