Ca în fiecare an, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret a realizat clasamentele celor care au obținut rezultate notabile pentru Maramureș.

În contextul pandemiei, care a impus condiții speciale de pregătire a sportivilor și de derulare a competițiilor (care s-au derulat), ”un avantaj l-au avut disciplinele sportive la care sportivii au putut să se pregătească individual și să participe la probe care respectau condițiile de distanțare socială. La jocurile de echipă la nivel de seniori, participarea în competiții și pregătirea s-a putut realiza respectând condițiile speciale impuse, dar la nivel de juniori federațiile de specialitate nu au permis începerea competițiilor regulate programate”, reamintesc reprezentanții Direcției Județene pentru Sport și Tineret (DJST) Maramureș.

”Toate acestea s-au reflectat negativ asupra numărului de competiții la nivel național și internațional și indirect asupra numărului de rezultate notabile obținute de către sportivii din județul Maramureș în competițiile oficiale”, menționează sursa citată.

Cu toate acestea, sportivii, antrenorii și structurile sportive au făcut eforturi pentru a se prezenta la competiții, ceea ce a făcut posibilă acum, la final de an, și alcătuirea unui top al celor mai valoroși performeri din Maramureș.

”Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș s-a aliniat trendului urmat de Ministerul Tineretului și Sportului și de celelalte direcții județene din țară și a alcătuit patru clasamente pentru sportivi/echipe, împărțind rezultatele obținute în categoriile sporturi olimpice și sporturi neolimpice”, menționează cei de la DJST Maramureș.

La baza alcătuirii clasamentelor a stat grila de punctaj alcătuită de Ministerul Tineretului și Sportului din România.

Top Sport Maramureș 2020 – sporturi olimpice
1. Gheorghe-Florinel Bledea (LPS Baia Mare, antrenor Dana Dragoș) – atletism
2. Adnana Matyus (CSM Baia Mare, antrenor Terezia Pop) – atletism
Andrei Poci (LPS Baia Mare, antrenor Ion Tăbăcioiu) – atletism
3. Ionuț Dancoș (CSM Baia Mare, antrenor Emil Marinescu) – tir

Top Sport Maramureș 2020 – sporturi neolimpice
1. Geanina Suciu (CSM Baia Mare, antrenor Maria și Iosif Szabo) – fitness
2. Alexandra Roman (CS Știința-Electrosistem Baia Mare, antrenori Istvan Sebestyen și Lucia Pop) – orientare
3. Cătălin Vădean (CS Știința-Electrosistem Baia Mare, antrenori Istvan Sebestyen și Lucia Pop) – orientare
4. Rebeca Gîț (CS Gold Star Baia Mare, antrenor Monica Mureșan) – fitness
5. Alexandra Giurgiu (CS Gold Star Baia Mare, antrenor Monica Mureșan) – fitness

Top Sport Maramureș 2020 – echipe
1. CSM Știința Baia Mare – rugby
2. CS Minaur Baia Mare – handbal (feminin)
3. CS Minaur Baia Mare – handbal (masculin)
4. CS Știința Explorări Baia Mare – volei
5. ACS Fotbal Feminin Baia Mare – fotbal

Top Sport Maramureș 2020 – premii speciale
1. Clubul de Șah al municipiului Baia Mare
2. Jennifer Nagy Remețean (CSȘ Baia Sprie, antrenor Sebastian Selejan) – schi alpin
3. Remus Catricicău (ACS Dragonul Baia Mare, antrenor Dan Goron) – freestyle kickboxing
4. Florina Cosma (ACS Kick Box Baia Mare, antrenor Oliver Polgat) – kickbox
5. Alina Szabo (ACS Colibri, antrenor Florentina Ianoș) – sportul pentru toți

Performanțele pentru care au fost stabilite aceste ierarhii pot fi consultate aici.

Sursă informații: Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș. Sursă foto:  Federația Română de Rugby

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.