- Azi e Ziua mondială a salutului (World Hello Day). Au avut ideea unei astfel de zile, în 1973, doi fraţi, Brian şi Michael McCormack, din Omaha. Și au avut o idee bună. Să ne trăiască saluturile în toate formele lor.
- 1783: La Paris, Jean-François Pilâtre de Rozier și François Laurent d’Arlandes au realizat primul zbor din lume cu un balon cu aer cald. Zborul cu pricina a durat 25 de minute, pe o distanță de 9 kilometri, altitudinea maximă admisă fiind de 900 de metri. Frumoasă experiență trebuie că au avut cei doi.
- 1877: Thomas Alva Edison anunță că a inventat fonograful, o mașinărie care putea înregistra sunete. I-a lăsat pe mulți cu gura căscată, de n-au mai scos niciun sunet.
- 1922: Rebecca Felton este învestită senator. A fost prima femeie din SUA care a ajuns într-o astfel de funcție. Avea 87 de ani. Vorba ceea, mai bine mai târziu decât niciodată. (T.V.S.)
Sursa datelor: Wikipedia. Sursa foto: Pixabay
CITEȘTE ȘI: Evenimentul care ar fi inspirat…