Nicoleta Sasu, sportivă legitimată la ACS Athletic Târgu Lăpuș, a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de alergare montană Masters.

În perioada 3-5 septembrie, în Telfes im Stubai (Austria) a avut loc ediția 20 a Campionatelor Mondiale de alergare montană Masters.

Nicoleta Sasu, sportivă legitimată la ACS Athletic Târgu Lăpuș, a câștigat medalia de aur și titlul de campioană mondială la proba individuală, categoria 35 ani. ”Proba 7.5km, 750m, 2100m altitudine! Un vis împlinit, un rezultat muncit, cu un program de pregătire adecvat!”, a scris sportiva pe contul de socializare.

De asemenea, Nicoleta Sasu a obținut și medalia de argint și titlul de vicecampioană împreună cu echipa României tot la categoria 35 ani, locul I fiind obținut de Germania, iar bronzul revenindu-i Austriei.

Sursă informații și foto: Artur Miklos și Nicoleta Sasu