Ace, fire, mărgele și ciucuri la atelierele ”Șezătoare în Postu’ Mare” din Târgu Lăpuș

Atelierele ”Șezătoare în Postu’ Mare” continuă la Casa de Cultură ”Vasile Grigore Latiș” din Târgu Lăpuș. Meșterul popular Anamaria Banyai a fost prima invitată la întâlnirile inițiate de Livia Neag Nistea. Dar despre cum costume populare vechi pot fi integrate în ținute moderne v-am vorbit deja.

Atelierele au continuat după principiul ”acul este mic, dar scumpe haine și podoabe coase”. Având-o ca invitată pe Viorelia Butcure, meșter popular renumit în realizarea de podoabe din mărgele. Scena casei de cultură a devenit atelier de lucru, cei mici meșterind cu spor podoabe colorate și ”jucându-se” cu ace și fire în funcție de imaginația și iscusința fiecăruia.

A urmat întâlnirea cu meșterul popular Viorica Pop. Aceasta le-a vorbit copiilor despre tainele simbolurilor de pe cămășile tradiționale. După care, cu mic, cu mare, s-au apucat de făcut ciucuri.

”Ciucurii se regăsesc adesea pe costumul popular, fiind utilizați pe cămașa femeiască cât și pe cea bărbătească, pe brâie sau pe pieptare. Aceștia pot fi făcuți din fire de lână, bumbac sau mătase și sunt un element distinctiv al tradițiilor meșteșugărești. Ciucurii au și semnificații simbolice, fiind considerați aducători de noroc sau protecție”, explică reprezentanții Centrului de Informare Turistică Târgu Lăpuș.

Atelierele vor continua pe întreaga perioadă a postului, lunea și miercurea, între orele 14.00 și 16.00.

Sursă: Centrul de Informare Turistică Târgu Lăpuș

CITEȘTE ȘI:
Târgu Lăpuș | Au început atelierele ”Șezătoare în Postu’ Mare”

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.