50,36% dintre notele înregistrate la proba scrisă pentru concursul de ocupare a posturilor didactice din învăţământul preuniversitar sunt între 7 și 9,99 la nivel național. În Maramureș, 50,7%.
Au fost înregistrate 5.261 de contestații, informează Ministerul Educației. Pentru 3.179 de lucrări notele inițiale au fost mărite. Procentul notelor ≥ 7 a crescut de la 48% la 50,36%. 127 de candidați (dintre care 24 de candidați din promoția curentă) au obținut nota 10. 11.884 de candidați au obținut note între 7 și 9,99. Rata de participare a fost 83,17%.
În Maramureș au fost două note de 10. 50,7% dintre candidați au obținut în județ note între 7 și 9,99. 31% au avut note între 5 și 6,99. 18,1% au primit note sub 5.
Pentru a obţine statutul de titular (angajare pe perioadă nedeterminată), candidații trebuie să obţină minimum nota 7 (şapte) la proba scrisă. Pentru angajarea pe perioadă determinată (suplinire), candidaţii trebuie să obţină minimum nota 5 (cinci) la proba scrisă. Repartizarea candidaţilor pe posturile didactice de predare vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată, în ordinea descrescătoare a mediilor, va fi realizată în ședințele publice din 27 și 28 iulie.
Mai multe detalii, aici.
Sursă informații: Ministerul Educației
CITEȘTE ȘI:
Titularizare 2023 | În Maramureș, 45,90% medii peste 7 înainte de contestații