Cum stăm azi cu vremea și cu drumurile în Maramureș

Cerul este acoperit, vizibilitatea în trafic este bună. Fulguiește pe Dealul Ștefăniței și pe Dealul Pietriș.

Vântul prezintă intensificări temporare de până la 40 km/h în Pasul Prislop.

Stratul de zăpadă măsoară până la 38 cm la stația meteo Iezer, 20 cm la Cavnic și Băiuț, 16 cm în Pasul Gutâi, 14 cm la Firiza, 8 cm la Groșii Țibleșului, 5 cm la Târgu Lăpuș și în Poiana Borșa.

Carosabilul sectoarelor de drumuri publice din județ este curat și umed, cu excepția DN18, în Pasul Prislop, unde – între km 160 și km 180 – este depus un strat de zăpadă frământată care măsoară până la 1 cm. Angajații secției de Drumuri Naționale au intervenit cu 18 utilaje și au împrăștiat 185 tone material antiderapant pe DN 1C, varianta de ocolire a municipiului Baia Mare, DN 18, DN 19, DN 17C și DN 18B.

Vremea va fi astăzi apropiată de normalul termic în Maramureș. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 0 și 2 grade, iar cele minime între -7 și -4 grade. Cerul va fi temporar noros. Îndeosebi în cursul zilei, pe arii restrânse, cu precădere în zona de munte, va ninge slab. Vântul va sufla slab la moderat.

Sursa: Instituția Prefectului Maramureș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.