1066: Wilhelm Cuceritorul a ajuns cu o flotă de 600 de vase în Marea Britanie, declanșând cucerirea normandă a Angliei. Așa fu să fie mersul istoriei, dar totuși, de unde o fi avut omul ăsta chiar 600 de vase? În fine, se vede treaba că se lucra cu sârg și abnegație pe vremea aceea pe șantierele navale 🙂
1934: A venit pe lume, la Paris, Brigitte Bardot. O celebritate care nu mai are nevoie de prezentare. Ceea ce știe poate mai puțin publicul larg e că ea și-ar fi dorit să fie balerină, nu actriță. Dar, uneori, vorba ceea, socoteala de-acasă nu se potrivește cu cea din târg. Deh, oameni suntem.
1823: Leon XII este ales papă. Dacă l-au ales, l-au ales, doar nu era să se opună, nu?
1858: Astronomul american William Cranch Bond izbutește să facă a doua fotografie a cometei Donati. Cu o seară înainte, fotograful britanic William Usherwood făcuse prima poză a acestei comete. Parcă era fotomodel cometa asta de voiau toți s-o fotografieze. (T.V.S.)
Sursa datelor și foto: Wikipedia
CITEȘTE ȘI: Piatra cu ajutorul căreia s-au…